Działalność Instytutu Myśli Roberta Schumana
Francuski polityk, parlamentarzysta i premier, który po II wojnie światowej, wraz z premierem Włoch i kanclerzem Niemiec kładł podwaliny pod Unię Europejską, tworząc Wspólnotę Węgla i Stali. Dziś, kandydat na ołtarze, przeżywa swój renesans w dziełach, które z jego ideałami tworzą instytucje, niosące pomoc ludziom. Jedną z nich jest Instytut Myśli Roberta Schumana, którego przedstawiciele: prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, prezes zarządu oraz Ryszard Krzyszkowski, wiceprezes, byli gośćmi audycji Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja.
2018-10-20, 09:12
Posłuchaj
Robert Schuman to francuski polityk, będący jedną z kluczowych postaci, które kształtowały powojenną Europę i stosunki transatlantyckie. Jest zaliczany do grona ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO. Chociaż nie miał charyzmy przywódcy i męża stanu wywarł ogromny wpływ na losy i oblicze powojennej Europy.
- Schuman mówił o wspólnocie narodów Europy. To dookreśla koncepcje i fundamenty filozofii tego polityka, które wywodzą się z jego depozytu wiary. Według niego, najlepszym modelem byłaby taka wspólnota, która pozwoliłaby stworzyć jedność, solidarność i pokój. W tej koncepcji, istotnym elementem byłaby służba człowiekowi i współpraca władzy cywilnej z kościelną - mówił Zbigniew Krysiak.
- Wizja Europy Roberta Schumana opierała się na wartościach chrześcijańskich. Do pewnego momentu była ona realizowana. Dopiero w momencie podpisania Traktatu z Maastricht w 1992 roku przyjęto model Altiero Spinelliego, włoskiego neokomunisty, którego agresywna ideologia chciała usunąć wartości chrześcijańskie z przestrzeni publicznej. - mówił Ryszard Krzyszkowski.
Projekt "Życie bez granic", chce naśladować idee Roberta Schumana i poprzez grupy wsparcia zwane "Wspólnotami serc" pomagać niepełnosprawnym i ich rodzinom.
REKLAMA
- Można powiedzieć, że Robert Schuman jest uczniem Chrystusa w polityce. My jako Instytut, chcemy wdrażać i promować jego idee. Realizujemy cyklicznie wiele projektów. Próbujemy stosować się do zasad, które stosował Schuman. Dla niego najważniejsze było budowanie relacji międzyludzkich. - Zbigniew Krysiak.
- Instytucje takie jak nasza, chcą przypomnieć wizje Roberta Schumana. Chcemy, aby Europa wróciła do wartości chrześcijańskich. Doszliśmy do wniosku, że we współczesnym świecie osobami, które mogą potrzebować naszej pomocy, będą rodziny osób niepełnosprawnych. - mówił Ryszard Krzyszkowski.
Więcej w całej audycji.
Audycję prowadził Maciej Woźniakiewiewicz.
REKLAMA
PR24
_____________________
Data emisji: 20.10.18
Godzina emisji: 7:35
REKLAMA
REKLAMA