Sudan. Sukces polskich archeologów
W listopadzie archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczną w Sudanie badania na niespotykaną dotychczas skalę. Polscy naukowcy będą próbowali zrozumieć przyczyny radykalnych zmian prowadzących do upadku chrześcijańskiego Królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii. Projekt "UMMA”" dra Artura Obłuskiego doceniła Europejska Rada ds. Badań Naukowych i przyznała mu grant w wysokości prawie 1,5 mln euro.
2018-10-21, 11:11
Posłuchaj
Europejska Rada ds. Badań Naukowych to utworzona w 2007 roku przez Komisję Europejską niezależna agenda Unii Europejskiej finansująca najwyższej jakości badania. Jak podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 dr Dorota Dzierzbicka, kierownik terenowy projektu "UMMA", fakt przyznania grantu właśnie polskim archeologom "świadczy o tym, jak dużym poważaniem cieszy się polska archeologia i badania w Nubii".
Główna część prac terenowych odbywać się będzie na terenie Dongoli, miasta leżącego na terenie dzisiejszego Sudanu, będącego niegdyś stolicą potężnego królestwa Makurii. Mówił o tym w PR24 prof. Adam Łajtar, papirolog z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, od wielu lat w swojej pracy naukowej związany z Sudanem. - Miejscem prac jest dolina Nilu Środkowego, pomiędzy trzecią a czwartą kataraktą. W łuku Nilu leży miasto Dongola, założone na przełomie V i VI wieku. Od początku swojej historii miasto wyposażone było w monumentalne mury, przypominające umocnienia miast średniowiecznych, zachowane zresztą w doskonałym stanie. W ich obrębie znajduje się gęsta zabudowa miejska, do tej pory zaledwie dotkniętą przez polskie badania. Większość miasta wciąż czeka na "łopatę" archeologa - podkreślił.
Okreś świetności Dongoli przypada na okres pomiędzy IX a XIII wiekiem naszej ery. - My będziemy skupiali się na okresie transformacji tej potężnej stolicy chrześcijańskiego królestwa w miasto muzułmańskie, które już stolicą nie jest, ale pozostaje bardzo ważnym ośrodkiem w dużo mniejszym organizmie państwowym. Chcielibyśmy zbadać przyczyny i przebieg tej transformacji - wyjaśniała dr Dorota Dzierzbicka
Prace polskich naukowców będą prowadzone w czteromiesięcznych cyklach, aż do 2022 roku. Badania będą miały charakter interdyscyplinarny. Oprócz archeologów do Sudanu pojadą także architekci, biolodzy, historycy sztuki, konserwatorzy czy geofizycy.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Łukasz Sobolewski.
PR24/ka
____________________
REKLAMA
Data emisji: 21.10.2018
Godzina emisji: 10:35
Polecane
REKLAMA