Czym jest dualny system kształcenia?
GUS podał dziś dane o bezrobociu. Jest ono na rekordowo niskim poziomie. Bez pracy pozostaje zaledwie 5,7 proc. osób. To dobra informacja, szczególnie dla pracowników. Gorsza natomiast dla pracodawców, którzy narzekają na brak rąk do pracy. W wielu przypadkach rozwiązaniem jest współpraca przedsiębiorców ze szkołami, która polega na tzw. kształceniu dualnym.
2018-10-23, 10:15
Posłuchaj
Na czym polega ten system? - tłumaczył w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy.
- W największym uproszczeniu to system, który stawia na praktyczne umiejętności i pozwala łączyć edukację akademicką z edukacją praktyczną np. w zakładach pracy - wyjaśnia ekspert.
W tym modelu edukacyjnym to sektor prywatny, pracodawcy, przedsiębiorcy są włączeni w ten model, po to aby osoby pytające na rynek pracy były przygotowane do konkretnych zawodów.
Czy dualny system kształcenia sprawdza się we wszystkich branżach?
- Z jednej strony daje praktyczne umiejętności, ale ma też wadę. Bardzo często kształcimy młodych ludzi w konkretnych specjalizacjach. Te osoby wchodząc na rynek pracy są wykształcone w pewnych wąskich obszarach rynkowych i w sytuacji dużej zmienności na rynku pracy mają trudności w znalezieniu innej pracy - wyjaśnił ekspert.
REKLAMA
Ale i tak warto stawiać na dualny system kształcenia, tym bardziej, że korzysta na nim zarówno pracownik jak i przedsiębiorca.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Elżbieta Szczerbak, kw
REKLAMA