Prezydent Niemiec: nie zmieniamy zdania na temat reparacji, odszkodowania nie wchodzą w grę

Niemcy nie zmieniają swojego zdania na temat reparacji wojennych dla Polski - tak mówił w Berlinie niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier. Był on pytany o tę sprawę w czasie konferencji po spotkaniu z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

2018-10-23, 16:16

Prezydent Niemiec: nie zmieniamy zdania na temat reparacji, odszkodowania nie wchodzą w grę

Posłuchaj

Prezydenci Niemiec i Polski o reparacjach. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Temat ewentualnych, niemieckich reparacji wojennych dla Polski nie był omawiany przez prezydentów obu krajów w Berlinie, ale pojawił się w czasie konferencji prasowej po spotkaniu. Na pytanie niemieckich mediów prezydent Frank-Walter Steinmeier powiedział, że jego kraj pamięta jakie barbarzyństwo Niemcy wyrządziły w czasie II wojny światowej wielu krajom, w tym Polsce. Jednak jak mówił, wypłata odszkodowań nie wchodzi w grę. - Jeśli chodzi o kwestię reparacji, która dyskutowana jest w Polsce, to wiedzą Państwo, że po niemieckiej stronie mamy interpretację prawną, która w Polsce jest znana - mówił.

Polski prezydent Andrzej Duda mówił, że nie rozmawiał z niemieckim prezydentem na ten temat, bo sprawa jest teraz w polskim parlamencie. - W kwestii pracy nad zagadnieniem reparacji nic się nie zmieniło. To jest nadal przedmiot prac polskiego parlamentu tak, jak był. W parlamencie pracują eksperci, wiem, że były jakieś konsultacje przeprowadzone pomiędzy parlamentem polskim a parlamentem greckim w tej sprawie - mówił Andrzej Duda.

Obaj prezydenci podkreślali w Berlinie, że oba kraje muszą nadal pracować nad wspólnym pojednaniem. Po południu wzięli udział w poświęconym tej sprawie forum, organizowanym przez ministerstwa spraw zagranicznych oraz organizacje pozarządowe z Niemiec i Polski.

Pomysł wystąpienia do Niemiec o odszkodowania za straty wojenne pojawił się trzy lata temu. Politycy Prawa i Sprawiedliwości uważają, że są podstawy, by wystąpić o takie odszkodowania. Według strony niemieckiej, sprawa została już uregulowana na mocy decyzji władz PRL w latach 60.

REKLAMA

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej