Rządy Pieniądza: fundusz wspierający rynek pracy pod znakiem zapytania
Na temat specjalnych funduszy, które mają wspierać rynek pracy oraz o rzeczniku, który z kolei ma wspierać polskich przedsiębiorców - była mowa w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
2018-11-07, 10:45
Posłuchaj
A gośćmi Anny Grabowskiej byli: Tomasz Kaczor (Instytut Prevision), Kazimierz Krupa (Kancelaria Draw Bridge), Marek Zuber (ekonomista).
Sejm pracuje nad projektem budżetu na 2019 rok. Projekt przeanalizowały już poszczególne komisje sejmowe. W pakiecie są też ustawy około budżetowe i tu zaczyna się spór. A mianowicie chodzi o fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Związki i pracodawcy twierdzą, że "zrobiono z nich skarbonki do innych celów". Ze strony pracodawców padła propozycja żeby zlikwidować fundusz pracy a w zamian za to pracownicy dostaną podwyżki.
Kazimierz Krupa zwrócił uwagę, że dyskusje nad tym problemem trwają od lat. - Rozumieniem rozgoryczenie czy też postawę pracodawców, tylko sądzę, że to po prostu jest to element negocjacyjny - mówił. Jego zdaniem pieniądze z funduszu pracy powinny być przeznaczone na to, na co były powołane i być może kiedyś znajdą zastosowanie.
Czy zatem są powody, aby "bić" się o fundusz pracy? Może po prostu potrzebna jest gruntowna reforma? Może przeznaczyć te pieniądze na dokształcanie pracowików? - Nie jestem pewien - stwierdził Marek Zuber.
REKLAMA
Zauważył, że dostępnych jest wiele środków do dokształcanie pracowników. I nie chodzi tylko o środki z budżetu państwa, ale też z Unii Europejskiej.
Jego zdaniem jest jeden problem - fundusz rezerwy demograficzne - który powstał po to "załatać" dziurę w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, PR24, kw
REKLAMA