Adam Bielan: publikacja ws. KNF mogła być reakcją na zamiary Komisji
Opublikowanie materiału na temat domniemanej propozycji korupcyjnej szefa KNF Marka Chrzanowskiego wobec Leszka Czarneckiego mogło być spowodowane wiedzą tego ostatniego, że Komisja zamierza wpisać jeden z jego banków na listę ostrzeżeń publicznych - uważa wicemarszałek senatu Adam Bielan.
2018-11-14, 09:50
Adam Bielan w środę w Radiu TOK FM był pytany o sprawę domniemanej propozycji korupcyjnej szefa KNF Marka Chrzanowskiego pod adresem Leszka Czarneckiego.
Zdaniem wicemarszałka senatu do tej pory nie zostało w sposób wiarygodny wyjaśnione, dlaczego zawiadomienie o przestępstwie w tej sprawie zostało złożone dopiero 7 listopada, choć nagrana rozmowa Czarneckiego z Chrzanowskim miała miejsce 28 marca br. W jego opinii zarówno Czarnecki, jak i jego pełnomocnik Roman Giertych powinni "natychmiast poinformować prokuraturę, ponieważ wtedy po pierwsze można było szybciej usunąć pana Chrzanowskiego, a także szybciej zacząć wyjaśniać sprawę".
- Ja jednak ten wniosek łączę z publikacją "Dziennika Gazeta Prawna" z 31 października, która zapowiedziała wpisanie na tzw. listę ostrzeżeń KNF jednego z banków pana Czarneckiego, z uwagi na nieprawidłowości związane ze sprzedażą obligacji GetBack - powiedział Adam Bielan.
- Pan Czarnecki dopiero jak się dowiedział o bardzo niekorzystnym raporcie KNF na temat jego banku, postanowił uderzyć - dodał.
REKLAMA
Idea Bank na liście ostrzeżeń
We wtorek KNF wpisała na listę ostrzeżeń Idea Bank, ale nie w związku z działalnością bankową, tylko w związku z oferowaniem w przeszłości obligacji GetBack.
Wicemarszałek senatu przyznał, że jeśli minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wiedział o zawiadomieniu już 7 listopada, powinien był powiadomić od razu premiera. - Ale nie zakładam, że tak było - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że w tym przypadku były tylko dwa dni robocze, a "takich zawiadomień, podejrzewam, wpływają codziennie dziesiątki".
Można mieć też wątpliwości, dodał Adam Bielan, "czy urzędnik, który takie pismo z zawiadomieniem otrzymuje, jest w stanie błyskawicznie ocenić jego wagę". - Jestem w stanie sobie wyobrazić, że mógł nie docenić wagi tego pisma i nie przekazać zwierzchnikom, więc nie obwiniałbym tutaj pana ministra Ziobry - podkreślił wicemarszałek Senatu.
Publikacja "GW"
Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.
REKLAMA
Szef rządu zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w tej sprawie. We wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki spotkał się z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro oraz szefami służb - ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, szefem CBA Ernestem Bejdą oraz zastępcą szefa ABW Norbertem Lobą. Jak poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, rozmowy dotyczyły aktualnych działań służb ws. nagrań z udziałem b. szefa KNF Marka Chrzanowskiego; premier zobowiązał instytucje do współpracy w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy.
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował we wtorek, że w godzinach porannych wydał polecenie wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego.
Dymisja szefa KNF
Marek Chrzanowski poinformował, że złożył dymisję "z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa". Oświadczył też, że podjął kroki prawne "w związku z fałszywymi oskarżeniami" naruszającymi jego dobre imię i godzącymi w zaufanie publiczne dla kierowanego przez niego urzędu.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w oświadczeniu stwierdził, iż odczytuje opisane w artykule "GW" działania Leszka Czarneckiego "jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF".
REKLAMA
Według "GW" z nagrania, którego stenogram Leszek Czarnecki - właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank - przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Marek Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Leszka Czarneckiego przez państwo. złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.
W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego, którego sugerowane wynagrodzenie – "powiązane z wynikiem banku" – miałoby wynosić 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.
Czym jest KNF
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to centralny organ władzy państwowej nadzorujący rynek finansowy oraz rynek ubezpieczeń. Powołano ją do życia w 2006 roku ustawą o nadzorze finansowym. Nadzór nad KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów, a w jej skład wchodzi 7 osób. Są to: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego i pozostałych czterech członków - prezes Narodowego Banku Polskiego, przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw instytucji finansowych oraz minister właściwy do spraw zabezpieczania społecznego.
Główne zadania Komisji polegają na sprawowaniu kontroli nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym i emerytalnym, a także nad instytucjami pieniądza elektronicznego. KNF ma dbać o prawidłowe działanie rynku finansowego, w tym jego stabilność, przejrzystość i bezpieczeństwo oraz zapewnić ochronę jego uczestnikom.
REKLAMA
Do obowiązków i uprawnień Komisji, jeśli chodzi o rynek ubezpieczeniowy należy ochrona interesów osób ubezpieczonych i zapobieganie sytuacjom, w których firma ubezpieczeniowa nie będzie mogła wypłacać ubezpieczonemu należnego świadczenia.
KNF zajmuje się ponadto propagowaniem działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu, rozwojowi i konkurencyjności rynku finansowego, jak również działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi w tym zakresie.
Komisja przygotowuje też projekty przepisów odnoszących się do nadzoru nad rynkiem finansowym. Zajmuje się także umożliwianiem polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami tego rynku.
msze
REKLAMA
REKLAMA