O problemach wykopalisk archeologicznych

- Problem z wykopaliskami archeologicznymi prowadzonymi w miejscach, gdzie inwestor chce coś wybudować, jest obecny w Polsce od wielu lat i istnieją standardowe procedury, które jasno wskazują na to, w jaki sposób należy się zachować. Standardowo, zawiadamiana jest placówka archeologiczna, a jeśli na miejscu występują szczątki ludzkie, dodatkowo zaangażowany zostaje zespół archeologów - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anita Szczepanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

2018-11-14, 20:18

O problemach wykopalisk archeologicznych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Marcin Kmieciński

Posłuchaj

14.11.18 Kulisy spraw: O problemach wykopalisk archeologicznych
+
Dodaj do playlisty

- W takich przypadkach prowadzone są dwa etapy działań: w terenie i laboratorium. Jeśli chodzi o koszty związane z badaniami szczątków, to wszystko zależy od wielkości inwestycji i tego, co pozyskujemy. Koszt zależy również od tego, jakie badania chcemy przeprowadzić. Czasem zdarzają się sytuacje, w których mamy do czynienia jedynie z przenosinami szczątków z miejsca na miejsce. Wtedy szczegółowe badania nie są prowadzone, a tym samym koszt jest mniejszy - mówiła prof. Szczepanek. 

Gość Polskiego Radia 24 oceniła, że państwo powinno wspierać inwestorów, którzy przeprowadzają tego typu badania. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków, to inwestor ponosi ich koszt: - Takie szczątki to właściwie dobro narodowe. Wydaje mi się więc, że uczestnictwo naszego kraju lub partycypacja w kosztach byłaby wskazana - mówiła gość.

Więcej w całej audycji.

Kulisy spraw prowadził Piotr Nisztor.

REKLAMA

PR24

_________________

Data emisji: 14.11.18

Godzina emisji: 19:05

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej