Tomasz Truskawa: starania polskiej strony w sprawie amerykańskich baz są konieczne

– Wydaje się, że działania i wcześniejsze deklaracje polskiego rządu dotyczące uzyskania stałej obecności amerykańskich żołnierzy na terenie Polski wreszcie znajdą swój szczęśliwy finał – powiedział Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Odniósł się w ten sposób do rozmów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z amerykańskim sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.  

2018-11-15, 16:45

Tomasz Truskawa: starania polskiej strony w sprawie amerykańskich baz są konieczne

Posłuchaj

15.11.18 Tomasz Truskawa: „Wywiązywanie się Polski ze zobowiązań wobec naszych sojuszników jest mocną kartą przetargową w staraniach o amerykańską bazę wojskową (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Minister Błaszczak spotkał się we wtorek z Jamesem Mattisem w ramach grupy roboczej powołanej w związku z projektem utworzenia baz amerykańskich na terenie naszego kraju. Tomasz Truskawa podkreślił, że stała obecność żołnierzy USA zwiększy bezpieczeństwo Polski przed ewentualnymi zakusami ze strony Rosji.

– Ktoś może powiedzieć, że w ten sposób drażnimy „niedźwiedzia ze Wschodu”. Jednak bez tego typu zabezpieczenia, ten niedźwiedź byłby jeszcze groźniejszy. Działania polskiej strony są konieczne. Rosja wprowadza kolejne jednostki i nowe typy uzbrojenia do obwodu kaliningradzkiego, a także przeprowadza prowokacje na Bałtyku i w strefie powietrznej. Poza tym mamy do czynienia z regularnymi manewrami wojsk rosyjskich, które ćwiczą zajęcie w sposób nagły określonego terytorium i zabezpieczenia go do czasu przybycia głównych sił – zauważył gość Polskiego Radia 24.

Tomasz Truskawa odniósł się również do publikacji „Gazety Wyborczej” na temat rozmowy miliardera Leszka Czarneckiego ze zdymisjonowanym szefem Komisji Nadzoru Finansowego Markiem Chrzanowskim. Podkreślił, że nie można mówić o żadnych zaniechaniach polskich władz w kwestii reakcji na opisane przez dziennik wydarzenie.

– Decyzje były podejmowane bardzo szybko, szczególnie, że sprawa jest bardzo delikatna, gdyż zachwiać równowagą systemu bankowego w danym kraju jest bardzo łatwo. Ze strony rządu podjęto bardzo konkretne działania. Mnie szokuje kwota, która padłą w czasie rozmowy. 40 mln złotych to suma niewyobrażalna dla przeciętnego obywatela. Tutaj pojawia się pytanie dotyczące tego, ile w rzeczywistości kosztuje nas sektor bankowy. Należy zastanowić się, czy środki przeznaczane na funkcjonowanie podmiotów  ze sfery finansowej nie powinny być poddane kontroli – dodał.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

----------------------------

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 15.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze