Polska przystąpiła do programu współpracy obrony cybernetycznej

Polska przystąpiła do programu współpracy krajów UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony cybernetycznej. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w sobotę w Wilnie deklarację o przystąpieniu do programu "Cyber Rapid Response Teams” w ramach PESCO. 

2018-11-24, 13:52

Polska przystąpiła do programu współpracy obrony cybernetycznej
Mariusz Błaszczak. Foto: Twitter/MON

Posłuchaj

Szef MON o zagrożeniach cybernetycznych (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

PESCO – to mechanizm współpracy krajów UE w zakresie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. 

- Wspólnie będziemy pracować na rzecz stworzenia takich możliwości, aby nasze reakcje w sytuacji zagrożeń cybernetycznych - a wiemy, że te zagrożenia są realne i wiemy, skąd pochodzi źródło tych zagrożeń – były stanowcze i bardzo szybkie - powiedział minister Błaszczak. 

Program rozwoju zdolności walki elektronicznej, reagowania na zagrożenia cybernetyczne i wzajemnej pomocy w Unii Europejskiej jest realizowany z inicjatywy Litwy. W czerwcu do programu przystąpiły Litwa, Estonia, Chorwacja, Holandia, Rumunia i Hiszpania. 

REKLAMA

Minister Mariusz Błaszczak przebywa od piątku w Wilna z dwudniową wizytą w ramach obchodów setnej rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy. 

- Nasza współpraca rozwija się bardzo dynamicznie - podkreślił szef MON. Przypomniał, że „wspólnie (Polska i Litwa) jesteśmy w programie eFP (Wysuniętej Obecności NATO, ang. Enhanced Forward Presence - PAP), który wzmacnia naszą obronność, obronność wschodniej flanki NATO, stworzyliśmy wspólne dowództwo w Elblągu, w którym są też oficerowie armii litewskiej”. 

- Wiele nas łączy historycznie. 400 lat unii polsko-litewskiej to są czasy dynamicznego rozwoju obu narodów. To są czasy rozkwitu kultury. To są również czasy kiedy oręż polsko-litewski odnosił swoje największe zwycięstwa. Dziś jesteśmy wspólnie w Unii Europejskiej. W ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego tworzymy podstawy do tego, aby zarówno w Polsce i na Litwie było bezpiecznie – powiedział Błaszczak. 

Poprawa relacji

Minister odnotował także, że relacje polsko-litewskie są znacznie lepsze niż przed kilkoma laty, jak powiedział: "Jest postęp. Są pewne sprawy, które nie zostały rozstrzygnięte do końca, ale możemy powiedzieć wprost: jesteśmy na dobrej drodze, aby te problemy pokonać”. 

REKLAMA

Jak podkreślił, symbolem dobrych stosunków Polski i Litwy jest fakt, że w sobotę w południe, na defiladzie wojskowej z okazji setnej rocznicy odrodzenia Sił Zbrojnych Litwy, widać było nasze F16 i oddziały Wojska Polskiego. 

Jak mówił szef MON, wyzwania w dziedzinie obronności stojące przez państwami tego regionu są "związane z agresywną polityką rosyjską”. - To odstraszanie ewentualnego wroga, udowadnianie, że jesteśmy solidarni, że jesteśmy przygotowani do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom naszych państw - powiedział minister. Podkreślił, że zacieśnianie relacji ma się odbywać w "kontekście naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim”. 

- Chodzi oto, aby Sojusz stanowił podstawę, byśmy mogli rozwijać nasze zdolności obronne - wskazał szef MON. 

REKLAMA

PAP/IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej