ARiMR: złożenie wniosków na „Współpracę” przedłużone do 14 stycznia

2018-12-13, 17:47

ARiMR: złożenie wniosków na „Współpracę” przedłużone do 14 stycznia
Podmioty, które tworzą grupę operacyjną, działają wspólnie na rzecz rozwiązania konkretnego problemu. . Foto: Glow Images/East News

Będzie więcej czasu na złożenie wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Współpraca” - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Posłuchaj

Będzie więcej czasu na złożenie wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Współpraca” - informuje Tomasz Szeweluk, dyrektor Departamentu Działań Delegowanych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Tomasz Szeweluk, dyrektor Departamentu Działań Delegowanych Agencji mówi, że wnioski można składać do 14 stycznia 2019 roku.

Wyjaśnia, że działanie "Współpraca" jest nową propozycją, dosyć skomplikowaną dla potencjalnych wnioskodawców, stąd wydłużenie terminu składania wniosków o dofinansowanie o 30 dni. Nie ma tu  jednego wnioskodawcy, tylko występuje tak zwana grupa EPI, czyli grupa operacyjna partnerstwa na rzecz innowacji.

−W związku z tym najpierw trzeba się dogadać między sobą, omówić na przykład newralgiczne elementy finansowe i przygotować wniosek - mówi Szeweluk.

− Drugim powodem wydłużenia terminu przyjmowania wniosków o finansowe wsparcie w działaniu "Współpraca" są zmiany w  rozporządzeniu wykonawczym do niego, wynikające ze zmian przepisów o finansowaniu nauki - mówi Tomasz Szeweluk.

Ma to wpływ na przygotowanie przez wnioskodawców dokumentów aplikacyjnych.

REKLAMA

O dofinansowanie w tym działaniu mogą ubiegać się grupy operacyjne EPI, które tworzone są przez podmioty zaangażowane w poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań w ramach sektora rolno-spożywczego.

Grupa operacyjna musi składać się co najmniej z dwóch różnych podmiotów, należących do różnych kategorii, takich jak rolnicy, właściciele lasów, jednostki naukowe, przedsiębiorcy i podmioty świadczące usługi doradcze.

− Podmioty, które tworzą grupę operacyjną, działają wspólnie na rzecz rozwiązania konkretnego problemu. Na przykład rolnik, który chciałby zwiększyć skalę produkcji, może wejść w porozumienie z uczelnią wyższą, która przeanalizuje obecną produkcję u tego rolnika, opracuje nowe zasady, standardy, nowe rozwiązania związane z produkcją czy marketingiem - mówi Szeweluk.

Dzięki temu wnioskodawcy będą mogli również zwiększyć swoją zyskowność. Koszty badań dofinansowane są w 90 procentach, a inwestycyjne - w 50 procentach.

Wnioski należy składać do centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem innej osoby lub wysłać pocztą. Wszystkie informacje zamieszczone są na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej