Koszty pracy

O wysokości kosztów pracy decyduje w dużym stopniu wynagrodzenie pracownika, ale nie tylko. To co pracownik uzyskuje na swoim koncie, co dostajemy na rękę, czyli wypłata netto stanowi efekt opodatkowania całkowitego kosztu zatrudnienia.

2019-01-10, 14:40

Koszty pracy
wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej sprawiło, że zdecydowana większość firm jest w stanie zapewnić godziwą płacę na umowie cywilnoprawnej, nawet przy wykonywaniu prac prostych - poinformowała Państwowa inspekcja Pracy.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Andrzej Kubisiak - kierownik zespołu komunikacji i ekspert ds. rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym wyjaśnia, co wpływa na koszty pracy. (Dariusz Kwiatkowski)
+
Dodaj do playlisty

Między kwotą netto, a kwotą brutto mamy jeszcze dodatkowe składki, które są odprowadzane od wynagrodzenia pracownika. Są to: podatek dochodowy PIT, składki na ZUS , NFZ i to się składa na kwotę brutto i dodatkowo do tego pracodawcy mają składkę, którą muszą odprowadzić w ramach ubezpieczenia społecznego, a zatem ten koszt dodatkowo rośnie - wyjaśnia Andrzej Kubisiak - kierownik zespołu komunikacji i ekspert ds. rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Wysokie pozapłacowe koszty pracy w Polsce 

Pomiędzy tym, co pracownik dostaje na rękę jako wynagrodzenie, a tym co jest całkowitym kosztem zatrudnienia mamy różnicę około 20% i to powoduje, że koszty pracy, te pozapłacowe w Polsce są jednymi z wyższych w ramach Unii Europejskiej. Natomiast, gdy spojrzymy na całkowite koszty zatrudnienia w relacji godzinowej, to z kolei w ramach Unii mamy jedne z niższych.

To wynika z tego, że wynagrodzenia w Polsce swym poziomem mocno odbiegają od tych, które występują w krajach unijnych, zachodnioeuropejskich, są jednymi z niższych na tle krajów starej Unii. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich latach wynagrodzenia dosyć wyraźnie rosną. W 2018 roku odnotowaliśmy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w okolicach 7%. Jest to związane głównie z poprawiającą się sytuacją na rynku pracy, z tym, że mamy rekordowo niskie bezrobocie. Firmy coraz częściej rywalizują o pracowników, oferując wyższe stawki. To przekłada się na wyższe koszty zatrudnienia.

REKLAMA

Koszty pracy barierą rozwoju

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 2018 roku 36% firm doświadczyło wyższych kosztów pracy, niż występowały one rok wcześniej. Wiele innych wskaźników, zarówno koniunkturalnych jak i opisujących bariery rozwojowe firm, wskazuje na to, że właśnie koszty pracy, poza dostępnością pracowników, są jedną z głównych barier dla dalszego rozwoju przedsiębiorstw.

Tak się dzieje ponieważ część firm, realizując zamówienia, kontrakty długoterminowe, musiała kiedyś estymować koszty wynagrodzeń na pewnych określonych poziomach, a dzisiaj te koszty rosną często dużo szybciej niż te założenia mówiły wcześniej, co się przekłada też na rentowność kontraktów i całych firm.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG

NBP logo



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej