Jaki będą skutki brexitu? "Brytyjczycy sami odebrali sobie część rynku"

Brytyjski rząd sporządził w raport, w którym czytamy, że spełnienie się czarnych proroctw rynków i wyjście Londynu ze struktur Wspólnoty bez żadnej umowy, skutkowałyby w ciągu kolejnych 15 lat PKB niższym o 9,3 proc. - Myślę, że wszelkie prognozy dotyczace tak odległego czasu są obarczone wielkim ryzkiem błedu, bo nikt z nas nie wie, jak będzie wygladał wtedy świat - komentował na antenie Polskiego Radia 24 Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej. O sprawie mówił także dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.

2019-01-17, 14:40

Jaki będą skutki brexitu? "Brytyjczycy sami odebrali sobie część rynku"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Flickr/Girard At Large

Posłuchaj

17.01.19 Marek Kłoczko: Brytyjczycy sami odebrali sobie część rynku
+
Dodaj do playlisty

- Sam fakt brexitu jest bardziej niekorzystny dla Polski, niż dla Wielkiej Brytanii. Tracimy sojusznika, który był naszym partnerem handlowym. Z drugiej strony musimy wiedzieć, że cały polski eksport do Wielkiej Brytanii to ok. 6 proc. naszego eksportu. Nie można zakładać, że zniknie on z dnia na dzień - powiedział Marek Kłoczko - Trwa dyskusja, jak szybko Wielka Brytania dopasuje się do nowych warunków - dodał. 

- Dzisiaj najbardziej realistyczną strategią, po utrzymaniu fotela przez Theresę May, będzie próba przedłużenia terminu brexitu.  Premier Wielkiej Brytanii tego nie powie, ale jeśli te negocjacje z partiami będą faktycznie przebiegać w sposób perspektywiczny, to zwróci się ona o jego przedłużenie. Dzisiaj nie do końca wierzę w skuteczność dojścia do rozwiązania, które zadowoli zarówno Wspólnotę, jak i Wielką Brytanię - komentował dr Paweł Kowalski.

Skrajny scenariusz wyjścia z UE bez umowy, skutkowałyby w ciągu kolejnych 15 lat PKB niższym o 9,3 proc., niż gdyby brexitu nie było. Wejście w życie wynegocjowanej z UE umowy obniżyłoby PKB o 3,9 proc.." - piszą ekonomiści PKO BP.

- Wydaje mi się, że twardy brexit nie leży bardziej w interesie Unii Europejskiej niż w Wielkiej Brytanii. Michel Barnier był bardzo zręcznym negocjatorem ze strony Wspólnoty i ograł trochę premier May. Siłą rzeczy, rola Londynu, jako centrum finansowego nieco się umniejszy, ale Unia będzie mogła eksportować swoje towary tak, jak do tej pory i uzyskiwać dużą nadwyżkę finansową - mówił Kłoczko.

REKLAMA

- Twardy brexit będzie się wiązał z negatywną sytuacją, zarówno dla Unii, jak i Wielkiej Brytanii, bo z racji geograficznej są to dla siebie bardzo ważni partnerzy handlowi. Rozsądne wydaje się być rozwiązanie, mówiące o pozostaniu we wspólnej przestrzeni celnej. Pytanie tylko, jak odniesie się do tego Europa - mówił dr Paweł Kowalski.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Walczyk.

PR24

REKLAMA

______________________

Data emisji: 17.01.19

Godzina emisji: 13:05

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej