Plan Junckera ze sporym zainteresowaniem. Korzysta m.in. sektor rolno-spożywczy

Komisja Europejska szacuje, że na koniec ubiegłego roku wartość inwestycji uruchomionych dzięki Europejskiemu Funduszowi Inwestycji  Strategicznych wyniosła 370 mld euro. Fundusz - część tzw. Planu Junckera - ma pobudzać inwestycje w Europie.

2019-01-23, 13:14

Plan Junckera ze sporym zainteresowaniem. Korzysta m.in. sektor rolno-spożywczy
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, BATMANV

Posłuchaj

Duże zainteresowanie wsparciem z Planu Junckera (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Okazało się, że zainteresowanie taka pomocą jest bardzo duże - podkreśla Tomasz Gibas, doradca do spraw ekonomicznych w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Przypomina, że pierwotnie kwota inwestycji miała wynieść 350 mld euro, ale z powodu dużej popularności program został przedłużony, a górny próg został podwyższony do 500 mld euro. Pod koniec grudnia uruchomiono inwestycje o wartości 370 mld euro.

Inwestycje w branży mleczarskiej

W Polsce liczące się wsparcie jako pierwszy otrzymał sektor rolno-spożywczy. Dotyczą go trzy realizowane już umowy, które ze względu na ich wartość określane są  mianem przedsięwzięć z dużego okna. Małgorzata Zielińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju mówi, że chodzi m.in. o spółki mleczarskie - Mlekovitę, Mlekpol oraz Maspex Wadowice.

Wartość umów dotyczących dużych inwestycji w sektorze rolno-spożywczym  powstających przy współfinansowaniu z Planu Junckera sięga już setek milionów złotych. Do tego dochodzi pomoc dla mniejszych przedsięwzięć biznesowych. Małgorzata Zielińska mówi, że całkowita wartość umów dużego okna dot. sektora rolno-spożywczego to ok. 900 mln zł, a samo wsparcie z Planu Junckera to 310 mln zł.

Zgodnie z intencją twórców Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych udzielanie wsparcia, w dużym stopniu ukierunkowane jest na małe i średnie firmy - zaznacza Marcin Drozd, ekspert do spraw międzynarodowych w Konfederacji Lewiatan.

Lepiej niż unijna średnia

Komisja Europejska ocenia, że Polska należy do krajów, w których wykorzystanie wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji  Strategicznych jest wyższe od średniej unijnej.

Pod względem realizacji dużych i małych przedsięwzieć wspieranych z Planu Junckera Polska plasuje się na piątym miejscu. Biorąc pod uwagę tylko duże, strategiczne inwestycje, to jesteśmy na miejscu czwartym.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dariusz Kwiatkowski, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej