Global Impact Challenge
Global Impact Challenge to konkurs dla startupów i pasjonatów technologii, organizowany przez Singularity University - instytucję kształcenia akademickiego z kalifornijskiej Doliny Krzemowej.
2019-01-24, 21:00
Posłuchaj
W 2018 roku po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce. Ta polska edycja została uznana przez organizatorów za najlepszą na świecie. W skali globalnej, w roku ubiegłym było tych konkursów około 50.
− Ten nasz został nagrodzony jako najciekawszy, najlepiej zorganizowany, ale też mający najciekawszych uczestników i zwycięzców. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że nieco odbiegliśmy od kanonu organizowania poprzednich edycji - podkreśla Jowita Michalska - ambasador Singularity University w Polsce. Podsumowanie było dwudniowe.
W pierwszym dniu zorganizowano finał, podczas którego przedstawiono dziesiątkę finalistów, a międzynarodowe jury wybrało dwójkę zwycięzców. Drugiego dnia odbyła się część konferencyjna, podczas której zaprezentowano dziesięciu laureatów z poprzednich lat, których koncepcje już zostały wdrożone w życie i pozytywnie oddziaływują na różne sfery życia. Polskim organizatorom chodziło o to, a by pokazać czym jest Singularity University i jakie jest znaczenie promowanej przez tę instytucję idei.
Taki sposób zorganizowania konkursu dostrzeżono w głównej siedzibie organizacji w San Francisco. − Zostałam zaproszona na spotkanie, podczas którego zaprezentowałam naszą formułę konkursu i naszych zwycięzców. Pokazałam też film nakręcony podczas finału, który obejrzała ogromna rzesza osób z całego świata, związana z Singularity University. W efekcie tego, nasz sposób przeprowadzenia konkursu został ogłoszony jako kanon obowiązujący od 2019 roku na całym świecie- wspomina Jowita Michalska.
REKLAMA
Zaproszono ją do grupy siedmiu osób, które w skali całego globu reprezentują markę Singularity University i decydują o przedstawianiu innowacyjnych koncepcji tej instytucji.
Zwycięzcy polskiej edycji konkursu z 2018 roku to młodzi Polacy: Kamil Adamczyk, uhonorowany za projekt Cardio technology oraz Wojciecha Daniło i Marcin Kostrzewa, docenieni za projekt Luna.
Projekt Kamila Adamczyka dotyczy sono-elektrycznego implantu, który ma pomóc w leczeniu nowotworów złośliwych mózgu. Jak wyjaśniają organizatorzy: "Dzięki technologii Tumor Treating Field prowadzenie terapii będzie odbywało się bez efektów ubocznych. Implant wykorzystuje pole elektryczne, które nie pozwala na dzielenie się komórek rakowych, a także ultradźwięki, mające z kolei wpływ na barierę krew-mózg. Projekt Adamczyka sprawi, że chemioterapia będzie skuteczniejsza. Implant zostałby z daną osobą już na zawsze, nie pozwalając rosnąć nowotworowi".
Projekt Luna opracowany przez Wojciecha Daniło i Marcina Kostrzewę dotyczy wizualnego języka programowania. Jest narzędziem skupiającym się na gromadzeniu, wizualizacji oraz przetwarzaniu danych, które gromadzą ludzie. Dzięki niemu praca nad wszelkimi rodzajami danych ma być nawet 10 razy szybsza i bardziej powszechna, niż dotychczas. "Ma także stanowić duże ułatwienie, bowiem będzie można operować danymi bez potrzeby posiadania wiedzy programistycznej. Luna może mieć szereg przeróżnych zastosowań - od optymalizacji decyzji biznesowych, bioinformatyki, bezpieczeństwa (computer vision) po architekturę czy grafikę komputerową"- napisali organizatorzy konkursu.
REKLAMA
Wizualne języki programowania pozwalają dużo szybciej nauczyć się programowania i umożliwiają szerszy dostęp do tej problematyki, również zainteresowanym spoza grupy wyspecjalizowanych programistów.
Polscy zwycięzcy konkursu pojechali w ubiegłym roku (2018) na 10 tygodni do NASA Research Park w Dolinie Krzemowej , aby wziąć udział w programie akceleracyjnym (przyspieszającym rozwój) przygotowanym przez Singular University.
− Po powrocie opowiadali jak się tam rozwinęli i jakie niesamowite znajomości zawarli, więc jesteśmy bardzo zadowoleni. Jeszcze opiekujemy się nimi przez cały rok, a w październiku bieżącego roku ( 2019) kolejna edycja konkursu Global Impact Challenge znowu odbędzie się w Polsce - zaznacza Jowita Michalska - ambasador Singularity University w naszym kraju.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA

REKLAMA