Nowelizacja ustawy o bezpłatnej pomocy
"Rozwiązania zawarte w noweli ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej to element zaspokojenia potrzeby sprawiedliwości i poczucia, że żyje się w państwie praworządnym" - powiedział Andrzej Duda. Prezydent apelował do mediów lokalnych o wsparcie w popularyzacji wiedzy na temat tych przepisów. Nowe rozwiązania komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Mraz, prawnik.
2019-01-25, 15:32
Posłuchaj
Ustawa o darmowej pomocy prawnej obowiązuje od początku 2016 r. Od 1 stycznia 2019 r. uprawnionym do otrzymania bezpłatnej pomocy będzie każdy, kto nie będzie w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze oraz złoży stosowne oświadczenie.
- Każdy, kto nie jest w stanie pozwolić sobie na odpłatną pomoc prawną, może przyjść do punktu i otrzymać konkretną, rzetelną pomoc prawną udzielaną przez adwokata lub radcę prawnego. Przynajmniej połowa punktów, a będzie ich ponad 1500, jest obsługiwana przez adwokatów i radców. Za pozostałą część punktów odpowiadać będą organizacje pozarządowe. Tam będzie udzielane również poradnictwo obywatelskie - mówił Tomasz Mraz.
Gość Polskiego Radia 24 mówił o różnicach pomiędzy placówkami: - Do punktów, gdzie będą świadczone porady prawne, będzie na przykład można przyjść z umową, której nie rozumiemy lub pismem z ZUS-u lub z decyzją administracyjną. W punkcie poradnictwa obywatelskiego, rozwiązywane będą inne problemy, być może nieco bardziej złożone, dotyczące na przykład problemu zadłużenia. Tam wsparcia będą udzielać osoby mające odpowiednie doświadczenie, poparte odpowiednimi kursami i certyfikatami.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
PR24/PAP
________________________
Data emisji: 25.01.19
REKLAMA
Godzina emisji: 14:35
REKLAMA