CBA zatrzymało b. prezesa Orlenu. "Podejrzenie niegospodarności wielkich rozmiarów"

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało b. prezesa PKN Orlen Jacka K. i dwóch b. dyrektorów koncernu pod zarzutem wyrządzenia spółce szkody wielkich rozmiarów - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura. 

2019-02-12, 13:00

CBA zatrzymało b. prezesa Orlenu. "Podejrzenie niegospodarności wielkich rozmiarów"

Po zakończeniu czynności i przeszukań z zatrzymanymi przez funkcjonariuszy gdańskiej delegatury CBA - dwoma w Warszawie i jednym pod Warszawą - trafią oni do łódzkiej prokuratury regionalnej - powiedział PAP Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA. Tam mają usłyszeć zarzuty korupcyjne - podał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, sekretarz stanu Maciej Wąsik. 

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki powiedział PAP, że po dowiezieniu zatrzymanych przez CBA, zostaną im postawione zarzuty nadużycia uprawnień, lub niedopełnienia obowiązków przez osoby obowiązane do zajmowania się działalnością majątkową firmy i wyrządzające jej znaczną szkodę majątkową. Ponieważ szkoda jest wielkich rozmiarów grozi im kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. 

Według autorów Magazynu Śledczego Anity Gargas, b. szef PKN Orlen jest podejrzewany, że doprowadził do 3,3 mln zł szkody majątkowej przy rozliczaniu imprezy Verva Street Racing - Dakar na Stadionie Narodowym. Jacek K. i dyrektorzy mieli to uczynić "poprzez zapłatę wszystkich faktur, mimo że były zawyżane i mimo braku potrąceń ze sprzedaży biletów" - podkreślono na Twitterze. 

"Niegospodarność wielkich rozmiarów"

Brodowski potwierdził we wtorek zatrzymanie trzech mężczyzn przez agentów gdańskiej delegatury CBA na zlecenie łódzkiej prokuratury regionalnej.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

jacek krawiec kolaz 1200 pap.jpg
Jacek K. i afera taśmowa. Najciekawsze cytaty

Podał, że w Warszawie i pod Warszawą zatrzymano b. prezesa PKN Orlen i dwóch b. dyrektorów w spółce. Przeprowadzono z nimi czynności i przeszukania kilku miejsc. Podał, że "śledztwo wynikające z wcześniejszej kontroli Biura dotyczy przestępstwa niegospodarności wielkich rozmiarów - PKN Orlen miał stracić wiele milionów złotych", jednak nie sprecyzował o jakie kwoty i działania b. prezesa chodzi. 

Również Prokuratura Krajowa informując o zatrzymaniu przez CBA, Jacka K. i dwóch b. dyrektorów, nie podała szczegółów zarzutów. "Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, prokurator podejmie decyzję o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych" - poinformowała prokuratura w komunikacie przekazanym PAP. 

W rozmowie z PAP dział prasowy PK podkreślił, że chodzi o byłe kierownictwo PKN Orlen, a nie osoby obecnie sprawujące funkcje. 

REKLAMA

Efekt śledztwa

Według PK, zatrzymania to efekt wielowątkowego śledztwa dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych, prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi. "Postępowanie zostało zainicjowane działaniami Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym przeprowadzoną w okresie od 17 stycznia do 28 grudnia 2017 r. kontrolą procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących rozporządzania mieniem, w zakresie umów na wybrane usługi zlecane przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA" - poinformowała Prokuratura Krajowa. 
Jacek K. był szefem PKN Orlen od 2008 do 2015 roku. 

Koncern w związku z zatrzymaniem byłego prezesa zapewnił, że spółka współpracuje z organami ścigania w celu wyjaśnienia spraw objętych postępowaniem.

"Informujemy, że PKN Orlen współpracuje z właściwymi organami w celu całkowitego wyjaśnienia spraw związanych z działalnością byłego prezesa, odwołanego w grudniu 2015 r." - oświadczył koncern. "Dążymy do jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji" - podkreślił jednocześnie PKN Orlen.

koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej