Debata Dnia. Publicyści o odrzuceniu wniosku o ekstradycję Stefana Michnika
Wniosek o ekstradycję Stefana Michnika nie miał żadnego sensu. Zgodnie ze szwedzkim prawem ten człowiek nie mógł zostać wydany Polsce - mówił w Debacie Dnia Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". W Polskim Radiu 24 sprawę odmowy ekstradycji Michnika komentował również Miłosz Lodowski, publicysta.
2019-02-12, 19:28
Posłuchaj
We wtorek Sąd Rejonowy w Goeteborgu nie wyraził zgody na wydanie polskim władzom Stefana Michnika, który jest przez stronę polską oskarżany o zbrodnie stalinowskie. Jako powód odmowy wskazano na przedawnienie zarzucanych Michnikowi czynów oraz jego szwedzkie obywatelstwo.
- Wniosek o ekstradycję Stefana Michnika nie miał żadnego sensu. Zgodnie ze szwedzkim prawem Michnik nie mógł zostać wydany Polsce - wskazywał na naszej antenie Patryk Słowik. - Dla nas Stefan Michnik jest Polakiem, dla Szwedów jest Szwedem - dodawał.
Z takim postawieniem sprawy nie zgodził się Miłosz Lodowski. - Jest jeden zwyczaj międzynarodowy, który warto przebadać. To kwestia, czy Stefan Michnik wszedł w posiadanie obywatelstwa szwedzkiego w sposób prawidłowy - mówił. - Jeżeli Stefan Michnik został szwedzkim obywatelem, nie podając pełnych informacji na temat swoich "dokonań", to być może nadal jest obywatelem Polski. Wtedy polskie przepisy mogłyby go "dopaść" - wyjaśniał publicysta.
Stefan Michnik (ur. w 1929 r.) mieszka obecnie w Szwecji i co najmniej od 2008 roku unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną; nie odbiera również korespondencji kierowanej do niego w śledztwie. W związku z tym 14 sierpnia 2018 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu Michnika na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. Następnie 24 sierpnia prokurator IPN zarządził poszukiwanie podejrzanego listem gończym, a 16 września wystąpiono z wnioskiem do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
REKLAMA
Jak ocenia prokuratura IPN, Michnikowi grozi surowa kara, ponieważ zarzuca mu się popełnienie 30 zbrodni i występków o górnej granicy sankcji pozbawienia wolności wyższej niż 8 lat, w tym zabójstw, a zatem przestępstw, za które możliwe jest wymierzenie nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.
Rozmowę prowadził Adrian Stankowski.
Polskie Radio 24/PAP/zz
REKLAMA
-----------------------------------
Data emisji: 12.02.2019
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA