Inflacja jest niska, ale RPP nie obniży stóp procentowych

Inflacja jest niska i może być jeszcze niższa. Pojawiają się informacje, że stopy procentowe mogłyby być obniżone. Co zatem w tej sytuacji może zrobić Rada Polityki Pieniężnej?  

2019-02-18, 20:00

Inflacja jest niska, ale RPP nie obniży stóp procentowych
zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

Na temat inflacji i planów Rady Polityki Pieniężnej dotyczących wysokości stóp procentowych z Marcinem Czaplickim, ekonomistą PKO BP rozmawiał w radiowej Trójce Arkadiusz Ekiert/Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

W miniony piątek GUS podał szacunki dotyczące inflacji. Okazało się, że ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 0,9 proc. licząc rok do roku. To mniej niż w grudniu 2018 roku kiedy ceny wzrosły o 1,1 proc. Największy wzrost cen nastąpił w usługach, szczególnie tam gdzie największe znaczenie ma praca, która jest coraz droższa. 

Warto przypomnieć że po raz ostatni inflacja w Polsce była powyżej środka celu inflacyjnego czyli 2,5 proc. aż 75 miesięcy temu w listopadzie 2012 roku. 

- Inflacja może być jeszcze niższa, bo przed nami rewizja całego 2018 roku w tym odczytu za styczeń. A te rewizje w ciągu ostatnich 7 lat zazwyczaj przynosiły obniżenie inflacji - mówił w radiowej Trójce Marcin Czaplicki ekonomista banku PKO BP w rozmowie z Arkadiuszem Ekietem. 

Podkreślił, że inflacja może wynikać z rosnących kosztów oraz ze względu na rosnące zapotrzebowanie. Jako przykład podał program 500 Plus po wprowadzeniu, którego wzrosło zapotrzebowanie na przykład na usługi hotelarskie nad morzem.  

REKLAMA

W środowisku niskiej inflacji Rada Polityki Pieniężnej ma możliwość obniżki stóp procentowych, ale zdaniem Marcina Czaplickiego z pewnością tego nie zrobi. - RPP musi się kierować ustawowym celem inflacyjnym czyli 2,5 proc. plus/minus 1 pkt proc. ale to nie jest inflacja jaką mamy obecnie, tylko taka jaką rada przewiduje za kilkanaście miesięcy. Ponieważ od takiej decyzji o podwyżkach lub obniżkach stóp procentowych do jej przełożenia się na realne procesy w gospodarce zazwyczaj mija od 4 do 5 kwartałów - wyjaśnił ekspert. 

Jego zdaniem RPP nie obniży stóp procentowych. - Rada musiałaby napędzić popyt a moim zdaniem to się nie uda, bo małe banki nie będą udzielałby więcej kredytów - dodał.   

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Trójka, Arkadiusz Ekiert, kw  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej