Dlaczego mediacje zastępują coraz częściej spory sądowe?

Oficjalne statystyki pokazują wyraźny wzrost liczby mediacji w sądach gospodarczych wszystkich szczebli. To nie powinno dziwić, gdyż właśnie ta forma rozstrzygania sporów ma wiele przewag nad sądowym procesem.

2019-02-19, 14:38

Dlaczego mediacje zastępują coraz częściej spory sądowe?
Oficjalne statystyki pokazują wyraźny wzrost liczby mediacji w sądach gospodarczych wszystkich szczebli. . Foto: pixabay

Posłuchaj

Dlaczego przedsiębiorcy coraz częściej wybierają mediacje, zamiast procesy sądowe - mówi w radiowej Jedynce Ewelina Stobiecka z Kancelarii Taylor Wessing, koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 − Już dwa lata obowiązuje w Polsce ustawa o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów, a celem tych przepisów jest udowodnienie, że mediacja może być alternatywą wobec procesu sądowego – mówi w radiowej Jedynce Ewelina Stobiecka z Kancelarii Taylor Wessing, koordynator Międzynarodowego Centrum Mediacji.  

Mediacja krótsza od sporu sądowego

Jak podkreśla, mediacje pozwalają na oszczędzenie czasu i pieniędzy, gdyż idąc do sądu ze sporem, należy się liczyć z kilkuletnią sprawą, tak w I jak i w II instancji, gdzie kontrolę nad sporem przejmuje sędzia.

W mediacji przedsiębiorca ma pełna kontrolę nad sporem

− Tymczasem w mediacji, to przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad sporem – kiedy chce mediować i w jakim czasie, co sprowadza spór często do kilku tygodni i kosztując zdecydowanie mniej niż w przypadku sporu sądowego – wymienia zalety mediacji, gość radiowej Jedynki.

Mediacja zapewnia większą poufność

− Ponadto mediacja zapewnia większą poufność, gdyż w sądzie, o ile nie jest wyłączona jawność postępowania, procesowi może przysłuchiwać się każdy – w tym biznesowy konkurent, który chce poznać nasze tajemnice handlowe – zapewnia Ewelina Stobiecka.

REKLAMA

− W mediacji mamy pełną poufność, strony nie mogą ujawnić tego, o czym się dowiedziały podczas ich prowadzenia i nawet osoby, które towarzyszą mediatorom są zobowiązane do zachowania pełnej tajemnicy - dodaje.

Stąd, dodaje, gość Jedynki, przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po te narzędzie przy rozstrzyganiu sporów, szczególnie, że obecnie sędziowie podczas każdego etapu sprawy namawiają do tego.

Tym bardziej, że nie ma żadnych ograniczeń co do podmiotu albo przedmiotu sporu rozstrzyganego przez mediacje.

Sylwia Zadrożna, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej