Wielka Brytania: ubywa pracowników z UE na Wyspach. Brexit zniechęca także Polaków
Liczba obywateli państw Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii spadła w ciągu ostatniego roku o około 61 tys. do poziomu 2 mln 270 tys. Najwyższy spadek zanotowano w grupie pracowników z Europy Środkowej, która obejmuje m.in. Polaków.
2019-02-20, 08:39
Od października do grudnia 2018 roku w Wielkiej Brytanii pracowało 869 tys. obywateli ośmiu państw, które w 2004 roku weszły do Unii Europejskiej: Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier.
Niepewność, co po brexicie
To o 89 tys. mniej niż rok wcześniej i 184 tys. mniej niż w rekordowym momencie we wrześniu 2016 roku, zaraz po referendum ws. opuszczenia Wspólnoty, co podkreśla skalę niepewności związanej z prawami obywatelskimi po brexicie.
Zanotowano również niewielkie wzrosty w liczbie pracowników z pozostałych 14 państw członkowskich (w tym m.in. Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji), a także Rumunii i Bułgarii, które dołączyły do UE w 2007 roku.
Dane brytyjskiego urzędu statystycznego ONS wykazały także, że w ostatnim kwartale 2018 roku o 130 tys., do rekordowego poziomu 1,29 miliona, wzrosła także liczba pracowników spoza Unii Europejskiej.
REKLAMA
Przybywa ofert pracy na Wyspach
Według tych danych pracę ma lub jej aktywnie szuka 32,6 miliona osób, co jest najwyższą liczbą od rozpoczęcia badań w 1971 roku.
Zanotowano również rekordowo wysoką liczbę ofert pracy sięgającą 870 tys., o 16 tys. więcej niż w poprzednim kwartale.
Minister ds. zatrudnienia Alok Sharma powiedział, że gdy światowa gospodarka mierzy się z wieloma wyzwaniami, te liczby pokazują solidne fundamenty brytyjskiego rynku pracy.
Polacy zmienili kierunek
Według ubiegłorocznych danych w Wielkiej Brytanii mieszkało ok. 3,2 miliona obywateli państw UE, w tym nieco ponad milion Polaków.
REKLAMA
Z badań polskiego rynku pracy wynika, że Polacy zmienili kierunek swoich wyjazdów: najwięcej rodaków wybiera teraz Niemcy, ale na popularności wyraźnie zyskują państwa skandynawskie. Obecnie jedynie trzy procent obywateli naszego kraju rozważających podjęcie pracy za granicą, bierze pod uwagę Wielką Brytanię.
Brexit zniechęcił
Jeszcze 2 lata temu dla prawie 19 procent Polaków rozważających podjęcie pracy za granicą - to Wielka Brytania była pierwszym wyborem.
Tylko w 2018 roku odsetek osób z naszego kraju, które planowały wyjazd na Wyspy spadł aż o 16 punktów procentowych do 3 procent - wynika m.in. z danych Work Service.
Spowodowane jest to głównie zapowiedziami zaostrzenia brytyjskiej polityki migracyjnej i problemami z porozumieniem Londyn-Bruksela dotyczącymi warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
REKLAMA
PAP, ak, NRG
REKLAMA