Rządy Pieniądza: rynek pracy pod coraz większą presją

Gośćmi audycji Rządy Pieniądza na antenie Polskiego Radia 24 byli: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Rafał Sadoch z mBanku.

2019-02-20, 10:33

Rządy Pieniądza: rynek pracy pod coraz większą presją
Polska zdecydowała o zniesieniu ułatwień dla Rosjan w dostępie do naszego rynku pracy.Foto: Billion Photos/shutterstock.com

Posłuchaj

Goście audycji Rządy Pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Rafał Sadoch z mBanku - dyskutowali m.in. o podatkach oraz sytuacji na polskim rynku pracy w kontekście danych GUS o płacach i zatrudnieniu. (Cz.1/Anna Grabowska)
+
Dodaj do playlisty

Dyskutowano m.in. na temat danych mówiących o wzroście w Polsce przeciętnego wynagrodzenia oraz zatrudnienia. Przypomnijmy, że jak podał Główny Urząd Statystyczny - w styczniu, w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 7,5 proc. i wyniosło 4 tys. 931 złotych 80 groszy, a przeciętne zatrudnienie wzrosło o 2,9 procent. 

Dane lepsze od oczekiwań

Zdaniem Rafała Sadocha, choć styczniowe dane okazały się lepsze od oczekiwań to w kontekście płac rynek reaguje z pewnym opóźnieniem. Widać też, że rynek pracy jest w Polsce w bardzo dobrej kondycji. Dodał jednak, iż nie oczekuje, aby ta świetna sytuacja utrzymała się w 2019 roku bowiem raczej spodziewa się lekkiego wyhamowania wzrostu płac - do 6 proc. a nawet niżej.

Czy Ukraińcy wyjadą?

Według Mariusza Adamiaka - dane styczniowe zaskoczyły pozytywnie i warto zwrócić uwagę, że wzrost płac odbywał się przy bardzo niskiej inflacji, poniżej 1 procenta. 

- Zobaczymy jak w tym roku będzie z pracownikami z za granicy, gdyż będą oni mieli więcej możliwości pracy na zachodzie Europy i trudniej będzie ich pozyskać - dodał ekspert. Zdaniem rozmówcy zagrożeniem dla polskiej gospodarki, jest w tym roku spowolnienie gospodarek strefy euro, w tym niemieckiej.

REKLAMA

Europa Zachodnia otwiera się na pracowników z zagranicy

W opinii Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek - wolnego zasobu potencjalnych pracowników jest w Polsce bardzo mało. Do tego - dodała - przedsiębiorstwa w Polsce potrzebują głównie pracowników wykwalifikowanych o określonych kompetencjach, których brakuje przede wszystkim.

Oceniła, że mogliśmy się dotąd tak dynamicznie rozwijać i w dużym stopniu zawdzięczamy to pracownikom zagranicznym, na których teraz coraz bardziej otwierają się również inne państwa Unii Europejskiej.

Anna Grabowska, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej