Poland Prize: PGNiG przedstawił wspierane zagraniczne startupy
Potwierdzanie tożsamości za pomocą zdjęć, automatyczna optymalizacja zużycia energii w budynku, czy wykorzystanie obrazów ze sztucznych satelitów do sprawdzania stanu sieci energetycznych. To niektóre rozwiązania, którymi pochwaliły się zagraniczne startupy, korzystające z polskiego programu Poland Prize.
2019-02-21, 08:12
Posłuchaj
Wydarzenie zorganizował jeden z jego strategicznych partnerów, spółka PGNiG.
Program Poland Prize ma wspierać start-upy, również z zagranicy
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomniała, że rządowy program Poland Prize polega na tworzeniu w Polsce przyjaznych warunków do rozwoju młodych, innowacyjnych firm, także zagranicznych.
Dodała, że podobne inicjatywy od wielu lat działają na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdolnym ludziom uławia się uzyskanie wizy czy innych dokumentów i uruchomienie biznesu.
Wsparcie nawet do 50 tys. euro
Beneficjenci polskiego programu mogą liczyć na przykład na pomoc wskazanego mentora, doradztwo technologiczne lub dofinansowanie w wysokości nawet do 50 tysięcy euro.
REKLAMA
Jednym ze startupów uczestniczących w Poland Prize jest Spottitt - młoda spółka z Wielkiej Brytanii. Jej oprogramowanie przetwarza na bieżąco obrazy w wysokiej rozdzielczości ze sztucznych satelitów, krążących wokół Ziemi.
W zależności od konkretnych potrzeb, dane można dostosować do monitorowania infrastruktury energetycznej w trudno dostępnych miejscach - wyjaśniła prezes Spottitt, Lucy Kennedy.
Jej zdaniem, pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze. „Mogą to wykorzystać na przykład firmy stawiające farmy wiatrowe i szukające odpowiedniego miejsca, albo takie jak PGNiG - właśnie do monitorowania swoich sieci przesyłowych gazu. Zdjęcia z satelitów i automatyczna analiza danych są w stanie zrobić to szybko i efektywnie” - uważa Lucy Kennedy.
Wiceprezes PGNiG do spraw rozwoju Łukasz Kroplewski powiedział, że cała grupa chętnie wykorzystuje innowacyjne technologie. Z tego powodu spółka dwa lata temu otworzyła inkubator dla startupów energetycznych InnVento. Dodał, że PGNiG jest zainteresowana współpracą z pomysłowymi przedsiębiorcami.
REKLAMA
W sumie podczas dzisiejszej prezentacji swoje technologie, w większości już wykorzystywane w biznesie, przedstawiło 8 zagranicznych startupów.
Pierwsi beneficjenci Poland Prize pochodzą z Ukrainy, Białorusi, Estonii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych.
W ramach programu Fundacja Startup Hub Poland, która jest jednym z jego operatorów, planuje do końca roku zbudować 24 zespoły start-upowe. Mają one pracować w Polsce nad projektami z obszaru energetyki oraz nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych.
IAR, jk
REKLAMA
REKLAMA