Polska i Węgry wezmą udział we wspólnej misji wojskowej ONZ w Libanie

Polska i Węgry wezmą udział we wspólnej misji wojskowej ONZ w Libanie. Zapowiedzieli to na konferencji w Budapeszcie ministrowie spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i Peter Szijjarto. W ramach wspomnianej misji, zostanie stworzona kompania polsko-węgierska pod polskim dowództwem. Weźmie w niej udział 140 polskich i 50 węgierskich żołnierzy. 

2019-02-27, 15:21

Polska i Węgry wezmą udział we wspólnej misji wojskowej ONZ w Libanie

Posłuchaj

Jacek Czaputowicz o wizycie na Węgrzech (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister Peter Szijjarto zaznaczył, że Polacy i Węgrzy są przyjaciółmi i sojusznikami, którzy zawsze mogą na siebie liczyć. Podkreślił, że są to dwa kraje, dla których ważne są własne interesy narodowe i reprezentują szczere stanowisko podczas międzynarodowych sporów.

Dodał, że Polska i Węgry to dwa pierwsze kraje europejskie, które jasno oznajmiły, że nie będą głosowały za pakietem migracyjnym ONZ i przeciw którym biurokracja brukselska prowadzi nagonkę. Jak powiedział Peter Szijjarto, ta nagonka została zdemaskowana, nie ma ona realnej podstawy, są to ataki oparte jedynie na motywacjach politycznych. 

Odnosząc się do postępowania Komisji Europejskiej przeciw Polsce, szef dyplomacji węgierskiej nazwał "śmiesznym" to, że komisja nadal nie zamknęła postępowania przeciw naszemu krajowi, ponieważ - jak przypomniał - "Polska dokonała w swoim systemie sądownictwa wszelkich zmian, o które prosiła KE". 

Węgry otworzą konsulat we Wrocławiu

Węgierski minister zapewnił, że jego kraj wspiera Polskę. - Na spotkaniu potwierdziliśmy, że zawsze możemy liczyć na siebie. Naszym celem jest silna Unia Europejska, oparta na silnych państwach członkowskich. Dlatego jasno oznajmiliśmy, że nie zrezygnujemy z własnej suwerenności narodowej, Węgry za każdym razem zawetują, jeżeli Unia Europejska chciałaby wprowadzić jakiekolwiek sankcje przeciw Polsce - mówił Peter Szijjarto. 

REKLAMA

Podkreślił, że oba kraje zgadzają się także w tym, że w konfliktach międzynarodowych pomocy należy udzielać na miejscu. Poinformował, że Polska i Węgry zawarły porozumienie o odbudowie zburzonego sierocińca w syryjskim mieście Homs. Będzie on finansowany przez rządy dwóch krajów po połowie. 

Szef MSZ Węgier podkreślił, że Polska jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Węgier, obroty handlowe pomiędzy dwoma państwami w zeszłym roku przekroczyły 10 miliardów euro. Dodał, że współpracę handlową ma wzmocnić zbudowanie szybkiej kolei na trasie Warszawa-Budapeszt. Zapowiedział również, że Węgry w marcu otworzą konsulat we Wrocławiu.

Podobne interesy w Unii Europejskiej

Minister Jacek Czaputowicz mówił, że Unia Europejska jest w ważnym momencie, ponieważ po wyborach do Parlamentu Europejskiego powstanie nowy skład instytucji unijnych, rozpocznie się nowa dyskusja na temat ram budżetowych i przyszłości Europy. Minister podkreślił również rolę współpracy Polski i Węgier w ramach struktur regionalnych, szczególnie w Grupie Wyszehradzkiej oraz w inicjatywie Trójmorza. 

Jacek Czaputowicz przekonywał, że zmiany w Unii są niezbędne. Jak mówił, polska agenda reform zakłada wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej, zachowanie integralności instytucji jednego rynku, przeciwdziałanie dążeniom protekcjonistycznym, rozwijanie polityki sąsiedztwa w kierunku wschodnim i Bałkanów Zachodnich.

REKLAMA

Dodał, że Polska i Węgry mają podobne interesy w Unii Europejskiej i podobnie postrzegają problemy europejskie. Minister podkreślił, że Polska opowiada się za silną, demokratyczną, efektywną Unią Europejską, w czym zgadza się z węgierskim partnerem. - Musimy walczyć z deficytem demokracji w UE, z ułomnością procesu decyzyjnego i skupić się na rozwiązaniu problemów ważnych dla społeczeństw, takich jak kryzys migracyjny - mówił Jacek Czaputowicz.

Pierwsza oficjalna wizyta ministra Czaputowicza na Węgrzech

Szef polskiej dyplomacji zwrócił również uwagę na duży potencjał współpracy handlowej i wyraził zadowolenie z obecności na węgierskim rynku PLL LOT, który rozwija swoją bazę w Budapeszcie. Ewentualne dalsze połączenia lotnicze z Budapesztu, miałyby - zdaniem ministra - wzmocnić współpracę w sferze biznesowej i turystycznej. 

Była to pierwsza oficjalna wizyta ministra Czaputowicza na Węgrzech od objęcia stanowiska. Jacek Czaputowicz wziął udział w naradzie ambasadorów węgierskich, gdzie wygłosił przemówienie na temat polityki zagranicznej Polski i kwestii europejskich. 

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej