Donald Trump: ograniczenie manewrów z Koreą Płd. spowodowane oszczędnościami
Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że ograniczenie wspólnych manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych z Koreą Południową spowodowane jest oszczędnościami. Zasugerował również, że taki krok może zmniejszyć napięcia w relacjach z Koreą Północną.
2019-03-03, 22:41
"Powodem dla którego nie chcę manewrów wojskowych z Koreą Południową jest zaoszczędzenie setek milionów dolarów dla USA (...). To było moje stanowisko na długo zanim zostałem prezydentem" - napisał na Twitterze Trump. "Ponadto zmniejszenie napięć z Koreą Północną w tym czasie jest dobrą rzeczą" - dodał.
Wstrzymanie największych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej w sobotę szefowie resortów obrony USA i Korei Płd., Patrick Shanahan i Dziong Kiong Du, trzy dni po spotkaniu Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w Hanoi.
Szczyt w wietnamskiej stolicy zakończył się bez porozumienia, ale Trump i Kim pozostawili otwarte drzwi do kolejnych rozmów.
Doroczne wiosenne manewry "Foal Eagle" i "Key Resolve", które w przeszłości władze w Pjongjangu przedstawiały jako próbę inwazji na swoje terytorium, zostaną zastąpione mniejszymi ćwiczeniami wojsk Korei Płd. i USA, pozwalającymi na utrzymanie ich gotowości bojowej.
REKLAMA
Już po pierwszym spotkaniu przywódców USA i Korei Płn. w Singapurze w czerwcu 2018 roku, Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone nie będą prowadziły wspólnych ćwiczeń wojskowych z Koreą Południową, dopóki Pjongjang będzie negocjował z Waszyngtonem w dobrej wierze w sprawie denuklearyzacji.
Seul i Waszyngton od dawna podkreślają, że ich wspólne ćwiczenia wojskowe mają charakter ściśle obronny. Stany Zjednoczone utrzymują obecnie 28,5 tys. żołnierzy w Korei Południowej jako gwarantów bezpieczeństwa w regionie po wojnie koreańskiej z lat 1950-1953. Wojna zakończyła się jedynie rozejmem i do tej pory dwie Koree formalnie pozostają w stanie wojny.
Ćwiczenia armii USA i Korei Płd. pozostawały w ostatnich latach jednym z elementów polityki odstraszania w związku z agresywnymi działaniami Korei Północnej, w tym próbami rakiet balistycznych i broni jądrowej.
paw/
REKLAMA
REKLAMA