Krym 5 lat po aneksji zamienia się w rosyjską bazę wojskową

Pięć lat po rosyjskiej aneksji Krym zamienia się w wojskową bazę - tak ocenia sytuację część mieszkańców półwyspu. W ocenie lidera społeczności Tatarów krymskich Narimana Dżelalowa, większość rosyjskich inwestycji ma charakter strategiczno-wojskowy lub jest tylko propagandową fasadą, za którą Rosja ukrywa doraźne problemy Krymian.

2019-03-17, 10:25

Krym 5 lat po aneksji zamienia się w rosyjską bazę wojskową
- Rosjanie przenieśli je na pułap realizacji interesów ekonomicznych - Z. Parafianowicz w PR24 o prywatnych armiach . Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Rosja zamienia Krym w bazę wojskową - reszta infrastruktury to fasada. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rosyjskie Ministerstwo Obrony systematycznie przerzuca na zaanektowany Krym samoloty, śmigłowce, systemy rakietowe i wozy pancerne.

Jednostki stacjonujące na półwyspie regularnie biorą udział w manewrach organizowanych przez Południowy Okręg Wojskowy Federacji Rosyjskiej. 

Według lidera Tatarów krymskich Narimana Dżelalowa, władze Rosji włożyły w Krym poważne środki finansowe, ale są to inwestycje o charakterze pokazowym. "To jest stara sowiecka praktyka budowania pięknej fasady, za którą ukrywa się pęknięcia, problemy, sypiącą się sztukaturę. Sytuacja z Krymem przypomina taką właśnie historię" - tłumaczy Nariman Dżelalow. 

Rosja wybudowała most łączący kontynent z półwyspem, buduje nowe drogi, remontuje szkoły i szpitale. Jednak zdaniem części mieszkańców zaanektowanego półwyspu, nie są to inwestycje pierwszej potrzeby.

REKLAMA

Dodatkowo Krymianie skarżą się na wysokie ceny, bezrobocie i niedogodności związane z podróżowaniem oraz korzystaniem z elektronicznych usług finansowych. 

W marcu 2014 roku rosyjscy żołnierze podstępnie wkroczyli na Krym, pomogli prorosyjskim separatystom zająć strategiczne obiekty i przeprowadzić referendum aneksyjne. Działania Rosji potępił niemal cały świat, w tym Polska. 

IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej