Młodzi politycy o wyborach do Parlamentu Europejskiego
W sobotę miały miejsce konwencje Prawa i Sprawiedliwości, partii Wiosna oraz Krajowa Rada Platformy Obywatelskiej. O propozycjach ugrupowań adresowanych do młodych ludzi rozmawiali w Polskim Radiu przedstawiciele młodzieżówek Forum Młodych PiS, Młodych Demokratów PO, Klubu Młodych Kukiz 15, Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego oraz Wiosny Roberta Biedronia.
2019-03-24, 11:51
Posłuchaj
Aleksandra Propork (Forum Młodych PiS) zwracała uwagę, że PiS przedstawiło już swoją dwunastopunktową deklarację europejską. - Europa rodzin, esparcie dla polskiej wsi, budżet UE dobry dla Polski, bezpieczne granice europejskie, ta sam jakość produktów w krajach Wspólnoty, Europa równych szans to najważniejsze jej punkty. Kluczowy jest sprawiedliwy budżet UE, mało osób zdaje sobie sprawę, że wpływa on na życie każdego z nas. Związane jest z nim dofinansowanie regionów a tym samym ich rozwój. To wpływa bezpośrednio także na życie młodych ludzi – zauważyła.
Michał Jurek (Młodzi Demokraci PO) przypomniał, że głównym celem zwołania Krajowej Rady Platformy Obywatelskiej było zatwierdzenie kandydatów partii na listach koalicji Europejskiej. - Podkreślamy, że miejsce Polski jest na Zachodzie Europy. Janusz Lewandowski przywołał słowa Józefa Piłsudskiego, który po wojnie polsko-bolszewickiej, w apelu do młodych powiedział, że jeżeli wybierzemy Zachód, to Polska będzie się rozwijać o jeden wiek szybciej, niż gdyby wybrała Wschód – zaznaczył.
- Głównym celem konwencji partii Wiosna było przedstawienie naszych "jedynek" na listach do europarlamentu. NA kolejnych spotkaniach będą prezentowane kolejne postulaty ugrupowania. Podkreślamy, że należy inwestować w ludzi, a nie w regiony. Nie zapominajmy o człowieku, chcemy skupić się na kwestiach oświatowych i kulturowych, tak by ludzie mogli pracować i zarabiać na miejscu. Polska też jest Europą. Trochę o tym zapominaliśmy – stwierdziła Karolina Molska, (Przedwiośnie Wiosna Roberta Biedronia).
Zbigniew Dziadosz (Klub Młodych Kukiz’15) podkreślał, że to młodzi ludzie będą najdłużej odczuwali konsekwencje błędów popełnianych dzisiaj. - W przypadku Unii Europejskiej jest to fatalny stan jej instytucji. Demokratycznie wybierany Parlament ma nikłe kompetencje w odróżnieniu od Komisji Europejska, która jest nie jest wybierana demokratycznie i nieodwoływalna. Wielostopniowość jej powoływania to przejaw fasadowości demokracji. Możliwość odwołania unijnych urzędników jest bardzo ważna, z tego typu projektami powinniśmy startować do Europarlamentu.
REKLAMA
- Mieliśmy okazję zobaczyć trzy konwencje wyborcze jednego dnia, niestety zamiast merytoryki i konkretnej dyskusji programowej mamy do czynienia z odnoszeniem się do przeciwników politycznych. Wniosek jest prosty, kraj rozdarty jest nienawiścią. Mamy do czynienia z szaloną obsesją i ideową pustką. Fair Play inaczej potraktowało odnoszenie się do przeciwników i konkretne propozycje. Dla młodych wyborców najważniejsze są kwestie ekonomiczne – przypominał Łukasz Mejza (Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego).
W audycji poruszono także temat protestu nauczycieli i deklaracji LGBT+.
Więcej w zapisie rozmowy
Rozmawiał Jan Białostocki
REKLAMA
PR24/ka
____________________
Data emisji: 24.03.2019
Godzina emisji: 11:06
REKLAMA