Azerbejdżan. Polskie ślady w regionie Południowego Kaukazu
Ponad 120 lat temu świat wkroczył w erę przemysłowego wydobycia ropy naftowej. To nasz rodak był jednym z autorów tej rewolucji. W audycji "Polacy w Świecie" poszukiwaliśmy polskich śladów w Baku, stolicy Azerbejdżanu, jednego z głównych producentów ropy naftowej.
2019-03-24, 16:10
Posłuchaj
W magazynie polonijnym sięgnęliśmy po nieco zapomnianą historię polskich osiągnięć z rejonu tzw. ciepłej Syberii, jak kiedyś nazywano Kaukaz. W Azerbejdżanie, w podrzędnym niegdyś mieście Baku, wielu Polaków, wybitnych inżynierów, architektów i uczonych, nie tylko realizowało swoje pasje, ale współtworzyło nowoczesny kształt miasta.
Jednym z tych, którzy zmienili Azerbejdżan i współczesny świat był Witold Zglenicki, inżynier, który opracował i stworzył pierwszą na świecie platformę wiertniczą. Pokazał, że ropę naftową można wydobywać z dna morza i to w przemysłowy sposób. Wszystko zaczęło się w 1896 roku. Jak do tego doszło? Zapraszamy do wysłuchania materiału Michała Fedusio.
Ponadto w audycji gościliśmy również w litewskim Kownie, gdzie otworzono wystawę "Ambasador Rzeczypospolitej w Japonii Tadeusz Romer i żydowscy uchodźcy wojenni na dalekim Wschodzie". Na ścianie budynku byłej polskiej ambasady odsłonięto także tablicę pamiątkową. Więcej w relacji Kamila Zalewskiego.
Natomiast Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych, rozmawiał z Igą Świątek, nadzieją polskiego tenisa, o tym, w jaki sposób można promować nasz kraj poza jego granicami.
REKLAMA
Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przedstawiła Maria Furdyna.
Magazyn "Polacy w Świcie" prowadziła Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/db
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 24.03.2019
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA