Użytkowanie wieczyste lepiej opłacić. Pieniędzy nie stracimy

Do 31 marca czekający jeszcze na zaświadczenie o przekształceniu użytkownicy wieczyści powinni zapłacić coroczną opłatę za użytkowanie. W ten sposób nie narażą się na kary ze strony gminy - przypomina wiceminister Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń.

2019-03-29, 14:30

Użytkowanie wieczyste lepiej opłacić. Pieniędzy nie stracimy
W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły w IV kwartale 2021 o 12,1 proc.Foto: pixabay

Posłuchaj

O wątpliwościach związanych z tzw. ustawą przekształceniową - była mowa w radiowej Jedynce w audycji opracowanej przez Marcina Jagiełowicza.
+
Dodaj do playlisty

Ustawa przekształceniowa dotyczy też działek zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przekształcenie obejmie jednak firmy prowadzone w mieszkaniach. Jak w każdym przypadku będzie polegało na spłacie 20 procent wartości nieruchomości rozłożonych na 20 rat.

Co w przypadku firm?


Jeśli chodzi o firmy - pozostałe 80 procent, które pokrywa Skarb Państwa albo samorząd, jest traktowane przez unijne przepisy jako pomoc publiczna.

- Do 31 marca przedsiębiorcy powinni złożyć oświadczenie by uniknąć potężnych kosztów - mówił w radiowej Jedynce Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

- Ustawa przewidziała wysokie bonifikaty, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na spłatę wszystkich rat w pierwszym roku obowiązywania ustawy. Z bonifikaty nie skorzystają jednak przedsiębiorcy - dodał Konrad Płochocki.

REKLAMA

Część gruntów bez statusu

Aby otrzymać najwyższą bonifikatę trzeba przekształcić się jeszcze w tym roku. Tymczasem samorządy zgłaszają, że mogą mieć problem z wydaniem wszystkich zaświadczeń w 2019 roku. Ministerstwo uspokaja, że w takich sytuacjach nikt nie zostanie skrzywdzony.

Wyzwaniem są też spółdzielnie, których działki nie mają uregulowanego statusu. Może być ich nawet 100 tysięcy. Problem dotyczy głównie Warszawy.

- Szukamy rozwiązania - powiedział Artur Soboń.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej