Kwadratura kultury. Marek Jaromski - uciekinier z miasta
30 lat temu Marek Jaromski, wybitnie uzdolniony grafik, laureat licznych nagród i, kak się wydawało, kandydat na człowieka sukcesu, niespodziewanie odrzucił wszystkie atrakcje, jakie ofiarowywało mu wielkie miasto. O swojej drodze życiowej i artystycznej rozmawiał w Polskim Radiu 24 z Moniką Małkowską.
2019-04-02, 07:05
Posłuchaj
Wycofał się z konkurencji, zrezygnował z asystentury na warszawskiej ASP i przeprowadził (wraz z żoną i małymi dziećmi) do chałupy bez wygód na biednej mazowieckiej wsi. Tamże, zaadaptował stodołę na pracownię i zaczął sam wyrabiać papier na odbitki. Z czasem wrósł w społeczność Ponikwi Dużej, a mieszkańcy tej miejscowości akceptowali miastowego "odmieńca".
Na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej stare kompozycje Jaromskiego zostały zderzone z grafikami z ostatnich lat; z dziełem pt. "Rok polski" (z wierszami Ernesta Brylla) i najnowszym obiektem, który nadał całości tytuł: "Niebieska trumna".
Jak inne poszukiwania artysty, tak też "Niebieska trumna" jest – paradoksalnie – afirmacją życia, twórczości oraz hymnem na cześć świata i bliźnich.
Więcej w zapisie audycji
REKLAMA
Rozmawiała Monika Małkowska.
____________________
Data emisji: 01.04.2019
Godzina emisji: 22:06
REKLAMA