Sieć Badawcza Łukasiewicz ma włączyć bieg innowacyjnej gospodarki

Działalność zainaugurowała dziś Sieć Badawcza Łukasiewicz. Instytucja, którą tworzy kilkadziesiąt instytutów naukowych, ma budować pomost między nauką a gospodarką. Ma także zapewnić bardziej efektywną współpracę samych placówek badawczych.

2019-04-02, 17:02

Sieć Badawcza Łukasiewicz ma włączyć bieg innowacyjnej gospodarki
W Polsce ma powstać sieć instytutów badawczo-wdrożeniowych.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Rozpoczęła działalność Sieć Badawcza Łukasiewicz. Więcej na ten temat w audycji na antenie radiowej Jedynki przygotowanej przez Aleksandrę Tycner.
+
Dodaj do playlisty

- Nauka polska może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że polska nauka jest coraz bardziej na światowym poziomie i rośnie także produktywność gospodarki.

- Do dotychczasowego sukcesu polskiej gospodarki przyczyniły się z między innymi dwie ustawy o innowacyjności, zawierające rekordowo duże w skali świata ulgi na badania i rozwój - mówił wicepremier Jarosław Gowin.

REKLAMA

- Takie integrowania się instytutów naukowych zachodzą wszędzie. Dzięki Sieci Łukasiewicza będziemy mogli konkurować z innymi na równych prawach w ubieganiu się o unijne pieniądze - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz.

Prezesem Sieci Łukasiewicz został wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Piotr Dardziński. Zadaniem Sieci będzie oprócz prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, m.in. kształtowanie świadomości społecznej na temat zaawansowanych technologii.

REKLAMA

Nazwa sieci pochodzi od nazwiska polskiego wynalazcy lampy naftowej, farmaceuty i przedsiębiorcy, pioniera przemysłu naftowego, Ignacego Łukasiewicza.

Sieć jest integralnym elementem Narodowego Systemu Innowacji. Jej powołanie to efekt realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Aleksandra Tycner, ak, NRG

 

REKLAMA


 



 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej