Czuwanie w 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II. "Odnów oblicze!"
Mieszkańcy Warszawy spotkali się we wtorek wieczorem na tradycyjnym czuwaniu w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. W uroczystości udział wziął m.in metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który podkreślił, że dziś trzeba wchodzić "w głąb słów pontyfikatu Jana Pawła II" - katechez i kazań, które głosił on na całym świecie.
2019-04-02, 23:50
Arcybiskup Nycz podkreślał też, że dla Jana Pawła II niezwykle ważne było, aby jego przesłanie docierało do młodzieży. - On potrafił do nich mówić (do młodzieży ) - dodał Nycz.
Czuwanie rozpoczęło się po godz. 21. na Placu Piłsudskiego – w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież spotykał się z warszawiakami. Na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, usytuowanym przy placu, wyświetlono animację z wizerunkiem Jana Pawła II i napisem: "Nie lękajcie się". Poza kazaniem arcybiskupa Nycza zgromadzeni słuchali nagrań fragmentów homilii Jana Pawła II.
Organizatorem obchodów 14. rocznicy śmierci papieża Polaka w Warszawie było Centrum Myśli Jana Pawła II. - Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności – wskazywali organizatorzy czuwania.
Kraków: czuwanie pod "oknem papieskim"
Wierni uczestniczyli we wtorek wieczorem w modlitewnym czuwaniu przed "oknem papieskim" w Krakowie w 14. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. - On żyje w naszej pamięci, w naszej wierze, żyje w kościele powszechnym - mówił do zgromadzonych metropolita krakowski.
Godzina 21:37 – kontynuował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski – jest momentem przejmującym i wzruszającym dla tych, którzy pamiętają wydarzenie sprzed 14 lat.
REKLAMA
- Dla wielu kończyło się coś bardzo ważnego, poczucie że tracimy ojca. Z drugiej strony "Ciebie Boga wysławiamy" za życie świętego Jana Pawła II, za to wszystko, co pan Bóg przez niego, prawdziwie świętego człowieka, dokonał - mówił abp Jędraszewski. Jak przekonywał, "św. Jan Paweł II jest z nami i opiekuje się nami, kościołem powszechnym, kościołem w Polsce, naszą ojczyzną".
Modlitewne czuwanie przed "oknem papieskim" trwało przez kilka godzin. Przybyli modlili się i zapalali znicze w miejscu, gdzie przed laty papież Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi w czasie swoich pielgrzymek do Krakowa.
Zgromadzeni wysłuchali też recytacji "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II, jego przemówień, a także przemówień następców na Stolicy Piotrowej - Benedykta XVI (z pogrzebu) i Franciszka. Wieczorne spotkanie zakończyło się błogosławieństwem.
Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat. W nocy 30 marca papież przeszedł ciężki zawał, ale po reanimacji odmówił przewiezienia do kliniki Gemelli i zmarł w swoim łóżku w Watykanie. Jego pontyfikat trwał prawie 26 i pół roku i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX. Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano 22 października – rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu.
dn
REKLAMA