Joachim Brudziński: po pożarze Notre Dame będą dodatkowe kontrole polskich zabytków
- Polskie zabytki na pewno nie są właściwie chronione. Można powiedzieć o 80-procentowych realnych zagrożeniach występujących w kościołach. Trwają dodatkowe kontrole polskich zabytków po pożarze katedry Notre Dame - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński w RMF FM.
2019-04-17, 10:27
Pożar, do którego doszło w poniedziałek w słynnej katedrze Notre Dame, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.
Joachim Brudziński zapytany w RMF FM, czy polskie zabytki są właściwie chronione, powiedział, że na pewno nie. - Świadczą o tym chociażby wyniki kontroli, które straż pożarna przeprowadziła w latach ubiegłych i nie są optymistyczne. Można powiedzieć nawet o 80-procentowych realnych zagrożeniach występujących w kościołach - podkreślił. Jak dodał, w 2018 roku przeprowadzono 1000 takich kontroli.
- Wszyscy mamy przed oczami obraz płonącej katedry w Gorzowie, pamiętamy pożar katedry w Sosnowcu z przepięknymi freskami, kościoła św. Katarzyny w Gdańsku - dodał.
Spotkanie wojewodów
Na pytanie, czy minister spraw wewnętrznych i administracji podjął jakiekolwiek działania dotyczące ochrony polskich zabytków po pożarze Notre Dame, odpowiedział, że we wtorek przed spotkaniem wielkanocnym, na którym byli wojewodowie i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, poprosił o spotkanie wszystkich wojewodów, na którym zlecił wykonanie dodatkowych kontroli polskich zabytków.
REKLAMA
- We współpracy z komendantami wojewódzkimi, wojewódzkimi konserwatorami zabytków, pod nadzorem komendanta głównego PSP właściwie od wtorku takie dodatkowe kontrole będą przeprowadzone. (...) Bardziej pod kątem uświadamiania tych, którzy za to odpowiadają - powiedział.
Joachim Brudziński dodał, ze największy problem jest w budynkach sakralnych. - Czasami zdarza się tak, że proboszcz, który ma główny kościół - przykład Stargardu, najpiękniejsza katedra gotyku ceglanego w Stargardzie - ma dodatkowo ileś kościołów filialnych, w tym kościoły gotyckie. Utrzymanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe dla takich kościołów jest praktycznie niewykonalne z możliwości tacy parafian. Ale mamy też południe Polski - zabytki sakralne drewniane (...). Więc problemów dużo, ale trzeba brać byka za rogi i będziemy tę sprawę na bieżąco kontrolować - zapowiedział minister.
msze
REKLAMA