"Rządy Pieniądza". Strajk nauczycieli - problem ekonomiczny czy psychologiczny?
Goście audycji "Rządy Pieniądza" na antenie Polskiego Radia 24 - Andrzej Kensbok wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Marek Kłoczko, dyrektor Krajowej Izby Gospodarczej oraz ekonomista Marek Zuber - komentowali główne wydarzenia z dziedziny gospodarki i finansów.
2019-04-19, 07:50
Posłuchaj
Dyskusję rozpoczęto od sprawy podwyżek dla nauczycieli, w tym propozycji rządu, czyli podwyżki o 250 złotych w przyszłym roku na jesieni, przy zwiększeniu o 90 minut nauczycielskiego pensum.
Jak komentował Andrzej Kensbok - podwyżki dla nauczycieli np. o 30 proc. w skali roku - czego się domagają - "są zjawiskiem raczej niespotykanym i trudnym do udżwignięcia".
Marek Zuber powiedział - że w sytuacji, którą dziś mamy (zapowiedż przez rząd nowych transferów socjalnych i programów społecznych - red.) "trudno będzie spiąć ten budżet".
- Jeśli mamy wygenerować dodatkowo jakieś pieniądze (...) to nie da się tego zrobić, bez wprowadzenia nowych podatków lub podwyższeniu tych które mamy - mówił ekonomista.
REKLAMA
Dodał, że w ostatnich miesiącach zostały rozbudzone nadzieje wielu grup społecznych, w tym nauczycieli - a jeśli weźmiemy pod uwagę styczeń 2014 r. i styczeń 2019 r. to przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło prawie o 30 proc.
Jak zauważył Marek Kłoczko - sprawa nauczycieli to nie tylko problem ekonomiczny, ale także "psychologiczny".
- W tej chwili jest to problem (protest nauczycieli - red.) emocjonalny i jak przy wszystkich sporach zbiorowych, a szczególnie zaognionych, także prestiżowy dla stron, czyli "kto postawi na swoim" - ocenił Kłoczko.
Anna Grabowska, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA