Marcin Kędzierski (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego): publiczna edukacja rozpada nam się w rękach
- Dyskusja o polskiej szkole jest niezbędna. Są liczne szkoły prywatne i społeczne, trwa segmentacja na szkoły lepsze i gorsze. Publiczna edukacja rozpada nam się w rękach - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego). O potrzebach zmian w polskiej oświacie mówił także Marcin Makowski ("Do Rzeczy", "Wirtualna Polska").
2019-04-26, 10:30
Posłuchaj
W piątek 26 kwietnia na PGE Stadionie Narodowym ma odbyć się okrągły stół ws. edukacji i oświaty. Rozmowy mają dotyczyć czterech obszarów - uczniów, nauczycieli, jakości edukacji i nowoczesnej szkoły. Premier Mateusz Morawiecki do wzięcia udziału w rozmowach zaprosił przedstawicieli rodziców, nauczycieli, związkowców, ekspertów oraz opozycję.
Według Marcina Kędzierskiego, choć rząd strajk nauczycieli od strony politycznej "rozegrał bardzo dobrze i bardzo skutecznie i zasługuje na ocenę bardzo dobrą", to mamy do czynienia z pyrrusowym zwycięstwem.
- Na miejscu rządu bym się nie cieszył. Ten strajk przegrali wszyscy: nauczyciele, bo ich autorytet jeszcze bardziej się obniżył, uczniowie i rząd - stwierdził Marcin Kędzierski. Pytany o tzw. okrągły stół ws. edukacji i oświaty stwierdził, że "to atmosfera wiecowa i to spotkanie z założenia musi być niekonkluzywne".
- Kompromitujemy ideę panelu obywatelskiego - powiedziała Marcin Kędzierski.
REKLAMA
Według gościa PR24 wzrasta wśród rodziców świadomość znaczenia edukacji w życiu ich dzieci. Obserwujemy przenoszenie do szkół prywatnych, społecznych. Edukacja jest ważna i musi się zmieniać. - Reforma w szkolnictwie trwa od 30 lat. Na ostatnio reformę gimnazjów poszło bardzo dużo pieniędzy, a zapomina się o najważniejszej sprawie. Jest nią w mojej ocenie rola nauczyciel w systemie edukacji. O tym należny rozmawiać przede wszystkim - stwierdził.
Marcin Makowski choć stwierdził w Polskim Radiu 24, że okrągły stół ws. edukacji i oświaty jest szansą na "zarysowanie jakiegoś planu", to do samego wydarzenia ma ambiwalentny stosunek.
- Okrągły stół skończy bez konkluzji. Trudno zresztą mówić o okrągłym stole, jeżeli ma powyłamywane nogi, brakuje przedstawicieli związków zawodowych. Z drugiej strony - nieobecni nie mają racji - stwierdził.
Pytany o znaczenie strajku nauczycieli powiedział: - Mamy poobijaną oświatę, uczniów skłóconych z nauczycielami, nauczycieli z rodzicami, a całą resztę pokłóconą politycznie. To nie są słodkie owoce, raczej kwaśne i cierpkie.
REKLAMA
W audycji także m.in. o podziałach w polskim społeczeństwie i bieżącej sytuacji politycznej.
Audycję prowadził Piotr Grzybowski
Polskie Radio 24/tb
-----------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 24.04.2019
Godzina emisji: 10.09, 11.09
Polecane
REKLAMA