Dzieje przyjaźni polsko-węgierskiej na wystawie w warszawskich Łazienkach Królewskich

Na otwartej w poniedziałek wystawie "Bratanków dzieje wspólne - Unikaty ze zbiorów budapesztańskich" znalazło się kilkadziesiąt bezcennych eksponatów, wystawianych na co dzień w muzeach na Węgrzech. Pokazują fragmenty wspólnej historii Węgrów i Polaków. - To wystawa osobliwa i wyjątkowa, podobnie jak relacje polsko-węgierskie - mówił podczas wernisażu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

2019-05-06, 19:31

Dzieje przyjaźni polsko-węgierskiej na wystawie w warszawskich Łazienkach Królewskich
Piotr Gliński przemawia na otwarciu wystawy "Bratanków dzieje wspólne". Foto: Ministerstwo Kultury/Twitter

Posłuchaj

- To wystawa osobliwa i wyjątkowa - mówił podczas dzisiejszego wernisażu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Wyjątek potwierdza regułę, trudno o lepszą charakterystykę stosunków polsko-węgierskich. Regułą w tym wypadku są wzajemny szacunek, pomoc i w końcu, niewątpliwie, zwykła sympatia - dodał wicepremier.

Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi buławę Stefana Batorego, szablę generała Józefa Bema i rzadką złotą monetę - sto dukatów Zygmunta III Wazy.

- Nasza wspólna przyszłość kryje się w przeszłości - mówił minister zasobów ludzkich Węgier Miklós Kásler. - Tysiąc lat opieraliśmy się na naszej kulturze, naszych wartościach, tradycjach, zdolności do tworzenia państwa oraz na chrześcijaństwie. Jeżeli nadal będziemy budować na tych wartościach, to przyszłość będzie należeć do nas - podkreślił węgierski minister.

REKLAMA

Wystawę będzie można obejrzeć w Podchorążówce Łazienek Królewskich do 6 sierpnia. Ekspozycji będą towarzyszyły warsztaty i wykłady - wyjaśnione zostanie między innymi, jak pochodząca z Ameryki Południowej papryka stała się symbolem kuchni węgierskiej.

Wystawa "Bratanków wspólne dzieje" będzie również otwarta podczas nocy muzeów, z 18 na 19 maja.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej