Największym wyzwaniem dla księgowych są ciągłe zmiany przepisów

Niejasne przepisy są problemem dla ponad 65 proc. badanych księgowych, podobnie jak zagadnienia dotyczące podatków VAT i CIT - wynika z badań fintechu Finiata.

2019-05-09, 10:20

Największym wyzwaniem dla księgowych są ciągłe zmiany przepisów
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Indypendenz/Shutterstock.com

Niestabilne przepisy

Ubiegły rok minął pod znakiem nie tylko nowych przepisów podatkowych dot. przedsiębiorców, ale również aspektów wprowadzenia RODO, wdrożenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment) i obowiązków związanych z Jednolitymi Plikami Kontrolnymi. Zaledwie w tym roku pojawiły się już trzy nowe struktury JPK, które będą dotyczyć rozliczania faktur VAT i obowiązywać od 1 lipca 2019 r. Szykują się też kolejne zmiany w ustawie o rachunkowości i podatku od towarów i usług.

Początek roku przyniósł liczne zmiany i nowe wyzwania postawione przed księgowymi. Zmianie uległ sposób rozliczania faktur za paliwo lub przegląd firmowego auta osobowego. Tymczasem Ministerstwo Finansów nie spieszyło się z wyjaśnieniami jak powinno się wyliczać kwotę, którą można zakwalifikować do kosztów podatkowych, a kosztem w PIT/CIT może już być nie 100 proc. , a jedynie 75 proc. wydatków na eksploatację samochodu firmowego używanego również prywatnie.

Główne bariery

Jak wynika z badań, zaledwie w ubiegłym roku przyjęto tak wiele nowych ustaw dotyczących podatków, które łącznie zajęły 362 strony. Jest to najwyższy wynik od 2004 r., kiedy w życie weszła nowa ustawa o VAT. Z wyliczeń wynika, że gdyby ktoś chciał czytać wszystkie nowo przyjmowane akty prawne, musiałby poświęcić na to 1 godzinę i 57 minut każdego dnia roboczego .

- Przedsiębiorca jest w o tyle dobrej sytuacji, że może polegać na swoim księgowym. Tylko najpierw musi takiego znaleźć. Znalezienie biura rachunkowego lub księgowego dla firmy to jedna z najważniejszych decyzji personalnych, które trzeba podjąć jako przedsiębiorca. W końcu bałagan w papierach finansowych może firmę bardzo drogo kosztować - ocenił Alexander Beresford, CMO Finiata.pl.

REKLAMA

Do zadań takiego doradcy należy znajdowanie jak najkorzystniejszych rozwiązań w rozliczaniu biznesu klienta. Tak odpowiedzialne zadanie stawia przed księgowymi liczne wyzwania. Ponad 52 proc. księgowych ankietowanych podczas konkursu Lider Księgowości 2018 wskazało mnogość przepisów niezwiązanych z rachunkowością, jako największe wyzwanie w swojej pracy. Prawie 80 proc. podkreśla niestabilność prawa i problemy z tym związane. Niejasne przepisy są problemem dla ponad 65 proc. badanych, podobnie jak zagadnienia dotyczące podatków VAT i CIT.

Bez technologii ani rusz

Księgowość XXI wieku to również wyzwania związane z nowymi technologiami. Od 1 października 2018 r. wprowadzono obowiązek składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej, co wymagało zainstalowania odpowiedniego oprogramowania, które na ten moment nie było jeszcze na rynku. Jest to jeden przykład problemu niezależnego od księgowych, z którym branża musi sobie radzić we własnym zakresie.

Prowadzenie biura księgowego wiąże się z inwestycjami w chmury obliczeniowe, sztuczną inteligencją czy blockchain. Ważne jest bycie na bieżąco z koniecznymi zabezpieczeniami danych, co również pociąga za sobą kolejne wydatki. Dotyczy to zwłaszcza biur rachunkowych, które pracują na różnych programach rozliczeniowych. Duże firmy z rozbudowanymi działami księgowymi, mają większe możliwości uchronienia się przed cyberatakiem. Mimo to w najbliższych 12 miesiącach zaledwie 7 proc. badanych planuje zmiany w formie księgowości. Najczęściej wymienianą przeszkodą jest brak budżetu – wymienia ją 38 proc. ankietowanych .

- Biura księgowe muszą się rozwijać oraz inwestować w nowe technologie, często nie posiadając wystarczającej płynności finansowej. Zakup licencji czy oprogramowania jest wysokim wydatkiem, dla małego przedsiębiorstwa. Stąd pomysł na stworzenie FlexKapitał - szybkiego i elastycznego dostępu do finansowania, która może być wykorzystane na dowolnie wybrany cel, w zależności od potrzeb firmy - ocenił ekspert CMO Finiata.pl.

REKLAMA

Finiata.pl. ak, NRG


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej