Prezydent: poinformowałem szefa NATO o planach dot. wojsk USA w Polsce

- Spotkanie z szefem NATO w Brukseli dotyczyło rozmów Polski z USA w związku z planami zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w naszym kraju i w naszej części Europy - powiedział prezydent Andrzej Duda przebywający z wizytą w Brukseli.

2019-06-04, 19:34

Prezydent: poinformowałem szefa NATO o planach dot. wojsk USA w Polsce

Posłuchaj

Jens Stoltenberg: Prezydent Andrzej Duda kilkakrotnie informował mnie o przebiegu dwustronnych konsultacji Polski i Stanów Zjednoczonych ws. dalszego wzmocnienia amerykańskiej obecności (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do krótkiej, zamkniętej dla mediów rozmowy pomiędzy Andrzejem Dudą a Jensem Stoltenbergiem doszło w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Polski prezydent przyleciał do siedziby NATO, by poinformować szefa Sojuszu o szczegółach umowy między Warszawą a Waszyngtonem zanim zostanie ona upubliczniona. Jej szczegóły prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych mają ogłosić 12 czerwca w Białym Domu.

Po rozmowach w Brukseli Andrzej Duda nie chciał zdradzić szczegółów planowanego porozumienia z USA. Powiedział jedynie, że ma nadzieję na otwarcie nowego rozdziału we współpracy obu krajów.

- Dotychczasowa obecność amerykańska, ta faktyczna obecność, w tej chiwli już dwuletnia, to był taki etap, który traktowałem trochę jako takie amerykańskie rozpoznanie - jak ta Polska wygląda, jak funkcjonuje się w Polsce, jakie są możliwości tej obecności militarnej, jakie są warunki. Myślę, że to rozpoznanie przebiegło dobrze. Chciałbym, żebyśmy w trakcie tych rozmów zamknęli właśnie ten etap pierwszy, rozpoczynając etap następny. Co oznacza, że ta obecność jest już obecnością, powiedziałbym, ugruntowaną - zaznaczył Andrzej Duda.

Podziękowania sekretarza generalnego NATO

W 2016 r. na szczycie NATO w Warszawie zdecydowano o przysłaniu dodatkowych żołnierzy na wschód Europy - do Polski, Estonii oraz na Litwę i Łotwę. Główną część oddziałów Sojuszu w Polsce stanowią Amerykanie. Prócz tego, Stany Zjednoczone wysłały też do regionu pięciotysięczną brygadę.

REKLAMA

Polscy politycy zabiegali o stworzenie stałej bazy USA w Polsce, ale amerykańscy politycy sugerowali, że opowiadają się raczej za wysłaniem dodatkowych żołnierzy na zasadach rotacyjnych. W grę może wchodzić również przystąpienie Polski do programu zakupu myśliwców F-35.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dziękował polskiemu prezydentowi za informacje na temat planowanych porozumień z Waszyngtonem. - Cieszymy się, że Polska przekazała informacje sojusznikom z NATO. Prezydent Duda kilkakrotnie informował mnie o przebiegu dwustronnych konsultacji Polski i Stanów Zjednoczonych w sprawie dalszego wzmocnienia amerykańskiej obecności. To są dwustronne ustalenia, ale będą one częścią szerszej obecności członków NATO w Europie, w szczególności Stanów Zjednoczonych - dodał szef NATO.

Wzmacnianie obecności wojsk NATO w Europie Środkowo-Wschodniej to odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji. Proces taki rozpoczął się po aneksji Krymu i po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy.

koz/bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej