Europejski Kongres Finansowy w Sopocie: trzy dni dyskusji nie tylko o finansach
Bankowość, finansowanie inwestycji czy rozwój nowoczesnych technologii w świecie finansów - to tylko część tematów Europejskiego Kongresu Finansowego, który zakończył się w Sopocie. Przez trzy dni przedstawiciele banków, przedsiębiorcy i politycy rozmawiali nie tylko o przyszłości sektora finansowego.
2019-06-05, 19:15
Posłuchaj
Jednym z głównych tematów forum był stan i perspektywy polskiej gospodarki. W tym roku może się ona rozwijać w tempie 4,3 procent. Tak prognozują eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego.
Jak będą rosły pensje Polaków
Płace wzrosną średnio o ponad 7 procent. Główny ekonomista banku Pekao SA Marcin Mrowiec mówi, że później nie będzie już tak dobrze, wzrost pensji spowolni do 6-ciu procent, a w 2022 roku trochę poniżej tego poziomu.
Jak poradzić sobie ze spowolnieniem gospodarczym
Wśród największych zagrożeń dla rozwoju polskiej gospodarki wskazano między innymi spowolnienie w strefie euro, co będzie oznaczać pogorszenie koniunktury u naszych największych partnerów handlowych.
Jedno z ważniejszych wyznań: cyberbezpieczeństwo
Wśród wyzwań stojących przed państwem i instytucjami finansowymi wymieniany jest rozwój cyberbezpieczeństwa czy sztucznej inteligencji.
REKLAMA
Co dalej z rywalizacją między największymi gospodarkami świata - Chinami a USA
Jednym z gości kongresu był profesor Nouriel Roubini. Zwracał on uwagę na globalną rywalizację między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Mówił także, że zjednoczona Europa może być pomostem między tymi krajami.
Jak zmieniła się polska gospodarka przez 30 lat transformacji?
Sopocki kongres był także miejscem publikacji raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego przygotowanego z okazji 30-lecia transformacji. W ciągu 30 lat Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrósł o 166 procent. Ponad 58 procent osób pracuje w sektorze usługowym, mniejsze jest zatrudnienie w przemyśle. Dochody gospodarstw domowych wzrosły blisko dwukrotnie.
Jakie będą skutki Brexitu?
Wśród tematów, które poruszali uczestnicy wydarzenia były też skutki Brexitu, przygotowanie do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, wiarygodność i zaufanie do instytucji finansowych czy kierunki reform gospodarczych w Polsce.
Raport o kobietach w biznesie
Rośnie świadomość większego udziału kobiet w zarządzaniu w biznesie, ale zmiany postępują powoli - uważa Iwona Kozera z Fundacji Liderek Biznesu.
REKLAMA
Organizacja ta podczas IX Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie przedstawiła badanie "Kobiety w biznesie. Marzenia i rzeczywistość".
Iwona Kozera mówi, że rola kobiet jest coraz bardziej doceniania gdy w biznesie ważną rolę odgrywają kwestie komunikacyjne, otwartości na ludzi, zarządzania zespołowego, czy osiągania konsensusu.
Zdaniem Iwony Kozery, wprowadzając rozwiązania sprzyjające większej obecności w biznesie, warto korzystać z rozwiązań innych krajów - na przykład ze Skandynawii, albo Wielkiej Brytanii. "Może warto zobaczyć, jakie tam zadziałały mechanizmy" - dodała.
Według Eurostatu w Polsce kobiety mają o 7,2 niższe zarobki niż mężczyźni. W Unii Europejskiej, ta luka płacowa wynosi średnio 16,2 procent. Autorzy badania zaznaczają, że dane te nie są skorygowane o staż pracy, branżę lub wykształcenie.
REKLAMA
Autorem raportu jest Fundacja Liderek Biznesu, a wykonawcą badań firma Kantar.
Patronem medialnym IX Europejskiego Kongresu Finansowego było Polskie Radio 24.
IAR, PAP, jk
REKLAMA