Jan Parys: sojusz Polska-USA jest kontynuacją przełomu 2016 roku

- Ta wizyta jest kontynuacją przełomu roku 2016, jeszcze trzy lata temu w Polsce nie było wojsk amerykańskich, dziś to oczywistość - mówił Jan Parys, były szef MON. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej Codziennie" i Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. 

2019-06-12, 22:13

Jan Parys: sojusz Polska-USA jest kontynuacją przełomu 2016 roku
Jan Parys. Foto: PR24

Posłuchaj

Jan Parys: ta wizyta jest kontynuacją przełomu 2016 roku - cz. I ("Temat dnia"/ Polskie Radio 24)
+
Dodaj do playlisty

- Ta wizyta umacnia nasze bezpieczeństwo. W Waszyngtonie zdano sobie sprawę, że nie da się obronić Europy bez Polski. Nasz kraj jest głównym krajem wschodniej flanki i każdy, kto postrzega Rosję jako kraj, który tworzy zagrożenia, musi wspierać Polskę i jej obronność. To nas bardzo buduje, nie tylko wobec Rosji, ale także w Unii Europejskiej - przekonywał były minister obrony narodowej.

Powiązany Artykuł

pap andrzej duda donald trump 1200.jpg
Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej

- Ta wizyta jest kontynuacją przełomu roku 2016, jeszcze trzy lata temu w Polsce nie było wojsk amerykańskich, dziś to oczywistość - mówił Jan Parys. 

Decyzja o znaczeniu geopolitycznym

Tomasz Wróblewski zwrócił uwagę na rolę decyzji Donald Trumpa w jego polityce zagranicznej. - Polityka zagraniczna Donalda Trumpa przeżywa kryzys nie tylko w Europie, ale także w Azji i istotne było dla niego, by pokazać kraje, z którymi potrafi się porozumieć - mówił Tomasz Wróblewski.

Publicysta zauważył także geopolityczne znaczenie decyzji prezydenta USA. - Na co dzień myślimy o Rosji, ale proszę pamiętać, że prezydent Trump myśli także o Chinach. Jeżeli znajdzie się pas pod dużymi wpływami Stanów Zjednoczonych i amerykańskiej armii, sięgający od Rumunii aż po kraje nadbałtyckie, to nie będzie on dotyczył tylko obronności, ale także reprezentowania amerykańskich interesów w Chinach i ich drogi na Europę - mówił Tomasz Wróblewski. 

REKLAMA

- Amerykanie myślą długofalowo o konfrontacji z Chinami - zgodził się Maciej Kożuszek. - W "Wall Street Journal" podkreślono - jako jeden z kluczowych elementów sojuszu polsko-amerykańskiego - fakt, że Polska, jako jeden z pierwszych krajów, zajęła się zagrożeniem związanym z Huawei i infrastrukturą dotyczącą sieci 5G, czego inni sojusznicy USA nie robią. Te wszystkie rzeczy odgrywały rolę - mówił Maciej Kożuszek.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Rozmawiała Magdalena Złotnicka.

REKLAMA

Goście: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie"), Jan Parys (były minister obrony narodowej), Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 21.09


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej