"Magazyn Europejski". Polityczne konsekwencje deklaracji Duda-Trump
- Trwała obecność wojsk amerykańskich na terytorium Polski wpływa też pośrednio na bezpieczeństwo państw bałtyckich. Jednostki będą stacjonowały w zachodniej Polsce, ale jest to bliżej niż z Rammstein. Jest to odbierane w krajach ościennych jako coś pozytywnego, fakt ten pozytywnie odbierają również eksperci i członkowie kwatery głównej NATO - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
2019-06-14, 21:40
Posłuchaj
Zgodnie z dokumentem podpisanym w środę w Waszyngtonie przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, USA planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą obecnie ok. 4,5 tys. rotujących się członków personelu wojskowego, o około tysiąc dodatkowych żołnierzy. Deklaracja dotycząca polsko-amerykańskiej współpracy obronnej stanowi, że obecność żołnierzy USA w Polsce ma być rotacyjna i ciągła - amerykańscy żołnierze zawsze będą w Polsce; natomiast obecność baz, ma być stała i trwała.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ustanowienie w Polsce trwałej amerykańskiej obecności ma dużo większe znaczenie polityczne, i nie jest związane tylko z Rosją i Niemcami. - Zwłaszcza Rosja oraz Niemcy pośrednio będą dotknięci tym posunięciem. W zamyśle Amerykanów to posunięcie ma jednak znacznie szersze reperkusje. Przypomina to trochę współpracę z Indiami na Oceanie Indyjskim. To element szerokiej strategii rywalizacji z Chinami o dominację globalną. Współpraca z Indiami to próba przecięcia morskiej odnogi nowego jedwabnego szlaku. Natomiast ustanowienie trwałej obecności w Polsce to próba przecięcia miejsca, gdzie Chińczycy powinni wybudować huby, które miałyby dalej rozprowadzać chińskie towary - tłumaczył dr Krzysztof Winkler.
Zgodnie z umową Polsko-Amerykańską mają powstać również centra szkolenia, centra logistyczne a także dowództwo dywizyjne. W ramach współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Polska chce też kupić 32 nowoczesne myśliwce F-35.
W nagraniu również relacja Beaty Płomeckiej, korespondentki Polskiego Radia w Brukseli.
REKLAMA
Gospodarzem Magazynu Europejskiego był Paweł Lekki.
Data emisji: 14.06
Godzina emisji: 20.33
PR24
REKLAMA
REKLAMA