Wyższe dotacje na start dla młodych rolników

Wzrosły dotacje na rozpoczęcie działalności przez młodych rolników. Teraz gospodarz, który nie ukończył 40 lat może otrzymać nawet 150 tysięcy zł.

2019-06-18, 07:10

Wyższe dotacje na start dla młodych rolników
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

- Rolnik musi jednak spełniać określone warunki - powiedział Tomasz Kułak z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Liczą się kwalifikacje


- Taki młody rolnik musi wykazać, że posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, wynikające z wykształcenia, wraz ze stażem. Kandydat na beneficjenta może ewentualnie uzupełnić swoje wykształcenie w ciągu 36 miesięcy po otrzymaniu decyzji o przyznaniu pomocy. Do tego musi się zobowiązać - dodaje Tomasz Kułak.

Ponadto młody rolnik musi, nie wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku o przyznanie premii, rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej. Takim momentem, który można uznać za początek działalności rolniczej jest wejście w posiadanie przynajmniej 1 hektara użytków rolnych.

Musi się także zobowiązać do tego, że wykona określony biznesplan, który składa wraz z wnioskiem o premię. Taki biznesplan jest głównym dokumentem, z którego ARiMR może czerpać wiedzę na temat wizji rozwoju gospodarstwa młodego rolnika. Z tego biznesplanu wynikają również zobowiązania, które młody rolnik będzie musiał zrealizować w okresie związania celem, czyli do pięciu lat od daty wypłaty pierwszej raty pomocy.

REKLAMA

Na co trzeba przeznaczyć premię?

- Cała premia w wysokości 150 tysięcy zł musi być przeznaczona na wydatki związane z działalnością rolniczą lub sprzedażą produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie - przypomina Monika Mielnicka z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Przynajmniej 70 procent tej pomocy należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Ponieważ jest to premia, w tym działaniu nie ma katalogu kosztów - wyjaśnia.

Nie są zatem wskazane konkretne inwestycje, które mogą być zrealizowane. Natomiast za inwestycje w środki trwałe ARiMR uznaje zakup wyłącznie nowych maszyn, urządzeń lub wyposażenia. Młody rolnik może zainwestować w budynki, zakupić grunty czy stado podstawowe zwierząt gospodarskich czy też ponieść koszty związane z zakładaniem sadów i plantacji wieloletnich.

Pozostałe kryteria

- Wielkość ekonomiczna gospodarstwa młodego rolnika powinna wynosić co najmniej 13 tysięcy euro - mówi Tomasz Kułak.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ta wielkość ekonomiczna musi się zwiększyć co najmniej o 10 procent. Drugim kryterium odnoszącym się do gospodarstwa jest jego powierzchnia. Co do zasady, powierzchnia gospodarstwa powinna wynosić tyle, co średnia krajowa.

Natomiast w województwach, w których średnia powierzchnia gospodarstw jest mniejsza niż średnia krajowa, ARiMR odnosi się do tej średniej wojewódzkiej czyli niższej. Przynajmniej 70 procent użytków rolnych musi być własnością rolnika bądź w jego użytkowaniu wieczystym albo też w długoletniej dzierżawie z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.

Nabór wniosków o premię dla młodych rolników jest przewidziany do 29 czerwca. Ze względu na to, że wypada w sobotę, będą również uwzględniane wnioski, złożone w poniedziałek, 1 lipca.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

REKLAMA

ARiMR, Aleksandra Tycner, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej