Będą rekompensaty dla firm z energochłonnych branż
Celem projektu ustawy jest obniżenie kosztów firm z branż energochłonnych - powiedziała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Jak mówiła, rząd chce zmniejszyć ryzyko wyprowadzania produkcji za granicę, chce, by Polska była atrakcyjnym miejscem do inwestycji przemysłowych.
2019-06-18, 13:15
Posłuchaj
- Unijna polityka klimatyczno-energetyczna spowodowała skokowy wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Wzrost ten szczególnie uderzy w przedsiębiorstwa z sektora energochłonnego. Ogromnie zagraża ich rentowności oraz pozycji konkurencyjnej. Wynika to z tego, że - w przypadku takich firm - wydatki na energię stanowią nawet 40 proc. całkowitych kosztów przedsiębiorstwa - stwierdziła szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji.
- Celem naszej ustawy jest więc obniżenie kosztów firm z branż energochłonnych. Dzięki temu, chcemy zmniejszyć ryzyko wyprowadzania produkcji za granicę. Chcemy, by Polska była atrakcyjnym miejscem do inwestycji przemysłowych - dodała.
Projekt ustawy o systemie rekompensat dla przemysłów energochłonnych, który przyjął rząd, to element, przyjętego w maju 2018 r. przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, pakietu dla mniejszych ośrodków przemysłowych.
Jak tłumaczył resort, pakiet jest reakcją na to, że energochłonne sektory przemysłu są dziś obciążane coraz wyższymi opłatami oraz kosztami regulacyjnymi.
- Obniża to ich konkurencyjność, a w skrajnym wypadku mogłoby doprowadzić do fali dezinwestycji, a nawet całkowitego zaniku szeregu energochłonnych branż przemysłowych w Polsce. To z kolei mogłoby wywołać bardzo negatywny wpływ na kilkadziesiąt ośrodków miejskich średniej wielkości, których lokalna gospodarka oraz rynek pracy są bardzo zależne od obecności flagowych przedsiębiorstw - zaznacza MPiT.
Jak poinformowało MPiT, poniesione przez wytwórców energii koszty uprawnień do emisji znajdują odzwierciedlenie w wyższej cenie energii elektrycznej na rynku hurtowym.
REKLAMA
- W Polsce ceny uprawnień wywierają wysoki wpływ na hurtowe ceny energii. Wynika to z naszej struktury wytwarzania energii - wskazano.
Z raportu Agencji Rynku Energii za 2016 r. wynika, że energia elektryczna w największym stopniu wytwarzana jest u nas ze źródeł węglowych: odpowiednio 47,7 proc. zapotrzebowania pokrywane jest ze źródeł zasilanych węglem kamiennym, a 30,5 proc. - węglem brunatnym. Pozostałe nośniki stanowią 21,8 proc. miksu energetycznego, w tym 13,7 proc. pochodzi z OZE.
- Zgodnie z danymi za 2016 r. firmy energochłonne tworzą w Polsce 404 tys. miejsc pracy. A firmy z nimi kooperujące - 686 tys. Łącznie sektor energochłonny wspiera zatem miejsca pracy dla ok. 1,3 mln osób (ok. 8,3 proc. pracujących w Polsce ogółem). Dodatkowo branża energochłonna generuje ok. 11 proc. PKB (polski przemysł ogółem ma 23-proc. udział w tworzeniu PKB). Zarazem branże energochłonne konsumują ok. 20 proc. energii wytwarzanej w naszym kraju - podał resort.
IAR/PAP, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA