Na Wall Street spadki po zapowiedzi FED cięcia stóp procentowych

- Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi wzrostami w reakcji na konferencję prasową po posiedzeniu Fed, podczas której prezes Jerome Powell powiedział, że wielu członków FOMC widzi silniejsze przesłanki za cięciem stóp procentowych w USA.

2019-06-20, 12:08

Na Wall Street spadki po zapowiedzi FED cięcia stóp procentowych
Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi wzrostami w reakcji na konferencję prasową po posiedzeniu Fed, podczas której prezes Jerome Powell powiedział, że wielu członków FOMC widzi silniejsze przesłanki za cięciem stóp procentowych w USA.Foto: shutterstock, Marek Masik

Posłuchaj

Amerykański Zarząd Rezerwy Federalnej utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie towarzyszącym tej decyzji przedstawiciele banku centralnego USA zapowiedzieli jednak, że jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy to obniżą cenę pieniądza. Obniżkę stóp sugeruje prezydent Donald Trump. /Z Waszyngtonu Marek Wałkuski./
+
Dodaj do playlisty

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,15 proc. do 26 504,00 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,30 proc. do 2926,46 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,42 proc. do 7987,32 pkt.

FED nie zmienił stóp procentowych, ale przesłanki za ich cięciem – coraz silniejsze

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. Członkowie FED podejmą odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu i uważnie monitorują napływające dane z gospodarki w obliczu wzrostu niepewności dla gospodarki.

"Będziemy monitorować (sytuację - PAP), ale chcielibyśmy więcej zobaczyć, czy ryzyka nadal będą ciążyć perspektywom. Wielu członków widzi silniejsze przesłanki za cięciem stóp" - powiedział Jerome Powell.

Podkreślił, że FED jest przygotowany na użycie narzędzi wspierających wzrost. Zaznaczył, że FOMC wstrzymuje się z decyzjami, gdyż chce poczekać na rozwój sytuacji, m.in. w kwestii negocjacji handlowych i nie reagować za szybko.

"Ryzyko zbyt długiego czekania (z cięciem stóp - PAP) nie jest duże" - powiedział.

Dodał, że członkowie FED wyrażali obawy o tempo wzrostu inflacji.

Powell wskazał, że dyskusja na czerwcowym posiedzeniu skupiała się na wypracowaniu właściwej odpowiedzi ze strony polityki monetarnej na otoczenie podwyższonej niepewności.

W centrum uwagi jest też sprawa planowanego spotkania prezydentów USA i Chin podczas szczytu G20

„Myślę, że podpisanie umowy USA-Chiny podczas szczytu G20 nie jest brane pod uwagę. (…) Sądzę, że jest to niezwykle nieprawdopodobne, ponieważ od maja prawie nic się nie dzieje w negocjacjach” – powiedział CEO i współzałożyciel Blackstone Steve Schwarzman.

Wicepremier Chin Lu Kang powiedział w środę na briefingu, że ważne jest znalezienie rozwiązania, które byłoby akceptowalne dla obu stron.

„Obaj przywódcy będą rozmawiać o tym, czego chcą” - powiedział Lu Kang.

„Porozumienie leży nie tylko w interesie dwóch narodów, ale ważne jest, by spełniało aspiracje całego świata” – dodał wicepremier Chin.

Chiny obniżają cła dla wszystkich oprócz USA

Według raportu Peterson Institute for International Economics, Chiny obniżają cła dla wszystkich krajów oprócz USA. Średnia stawka celna Chin na towary z USA wzrosła z 8 proc. na początku 2018 r. do 20,7 proc. w tym miesiącu.

Średnia stawka celna Chin na import z pozostałych krajów świata spadła z 8 proc. na początku 2018 r. do 6,7 proc. w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu utrzymuje się na tym poziomie.

USA rozwijają czerwony dywan dla wszystkich, oprócz USA

„Chiny zaczęły rozwijać czerwony dywan przed resztą świata. Wszyscy poza USA cieszą się znacznie lepszym dostępem do 1,4 miliarda chińskich konsumentów” – napisano w raporcie.

Notowania Adobe rosły 4,5 proc., bowiem spółka podała w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,83 USD o 5 centów powyżej oczekiwań rynkowych.

Akcje Apple lekko rosły - japoński dziennik "Nikkei" podał, że Apple rozważa przeniesienie od 15 do 30 proc. produkcji z Chin do Azji Południowo-Wschodniej.

Spadek cen akcji Facebooka po ogłoszeniu planów uruchomienia kryptowaluty Libra

Walory Facebooka spadały prawie 1,5 proc., gdyż wielu wysokiej rangi urzędników i polityków (m.in. przewodnicząca amerykańskiej komisji ds. usług finansowych, minister gospodarki i finansów Francji oraz prezes Banku Anglii) wyraziło zaniepokojenie ogłoszonym we wtorek przez CEO Facebooka Marka Zuckerberga uruchomieniem kryptowaluty Libra.

Alphabet spadał o prawie 1 proc. Aktywiści zachęcają do podziału koncern Alphabet, spółkę matkę Google'a, zanim wymuszą to regulacje prawne USA i Unii Europejskiej - podała w środę agencja Reutera. Jak ocenia, propozycje te nie mają szans powodzenia.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej