Liberalizm obyczajowy elementem nowego uniwersalizmu etycznego
– W przestrzeni publicznej następuje tworzenie zupełnie nowego uniwersalizmu etycznego – powiedział Paweł Milcarek, filozof i publicysta. – Żyjemy w świecie, który przyzwyczaja się do tego, że zupełnie inaczej reaguje się w przestrzeniach prywatnej i publicznej – dodał gość audycji "Wojna cywilizacji".
2019-06-22, 07:49
Posłuchaj
Uczeń jednej z publicznych szkół w Szkocji został wyrzucony z klasy, bo stwierdził, że istnieją tylko dwie płcie. Zdaniem nauczyciela tego rodzaju pogląd jest wykluczający i niezgodny z polityką władz. Czy podobna sytuacja może w najbliższych latach mieć miejsce w polskich placówkach oświatowych?
– To zależy od tego, na ile gwarancje pewnej normalności, a również wolności w naszej szkole będą polegały na pewnych trwałych regułach prawnych, a na ile na chwilowych lub dłużej trwających momentach dominacji jakiejś większości lub partii. Przypadek ze Szkocji jest kolejnym przykładem na postęp konkretnej rewolucji – wskazał Paweł Milcarek.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że pewną niezwykłością naszych czasów jest to, iż "rzeczy, które całkowicie odlatują od natury i biegu spraw, do jakiego przywykamy, że anormalne zjawiska mogą być podtrzymywane”.
– Zdarza się, że publicznie uznaje się coś za normę, a prywatnie, w codziennym życiu jest problem z podtrzymaniem tego poglądu. Żyjemy w świecie, który przyzwyczaja się do tego, że zupełnie inaczej reaguje się w przestrzeniach prywatnej i publicznej, w której następuje tworzenie zupełnie nowego uniwersalizmu etycznego – zaznaczył filozof.
REKLAMA
Audycję "Wojna cywilizacji" prowadził Robert Tekieli.
Polskie Radio 24/db
------------------------------------
Data emisji: 22.06.2019
Godzina emisji: 7.35
Polecane
REKLAMA