PKB per capita

Produkt Krajowy Brutto per capita - to wskaźnik zamożności w przeliczeniu na jednego (na głowę) mieszkańca. Do takich obliczeń wykorzystywany jest znany współczynnik, który mierzy rozwój gospodarczy kraju.

2019-06-26, 12:12

PKB per capita
Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca (per capita) w Polsce, mierzony parytetem siły nabywczej w dolarach międzynarodowych, w 2018 r. osiągnął poziom blisko 32 tysięcy czyli około 74 procent wartości tego wskaźnika dla całej Unii Europejskiej. . Foto: shutterstock, Good_Stock

Posłuchaj

Czy jest Produkt Krajowy Brutto per capita i jak jest liczony, wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Przedstawianie Produktu Krajowego Brutto tylko i wyłącznie nominalnie, " w całości", zależnie od tego jaki kraj ma poziom  PKB, nie jest dobrym kryterium dla określenia dobrobytu, bowiem, gdy obliczamy wielkość tego Produktu zależy on w dużej mierze od potencjału danego kraju. Na przykład porównywanie PKB Polski i Czech, Słowacji czy Węgier jest zupełnie nieracjonalne, gdyż mamy różnice dotyczące populacji, powierzchni czy rozwoju gospodarczego w różnych dziedzinach - wyjaśnia Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dlatego właśnie oceniając stan zamożności społeczeństw przyjęto liczenie w odniesieniu do jednostki, czyli Produkt dzielony jest przez liczbę mieszkańców danego kraju. Wynik pokazuje, przekładający się na jednostkę, udział w gospodarce czy w jej wzroście.

- Nie jest to współczynnik idealny, ponieważ do PKB wliczana jest na przykład szara strefa. Nie można też mówić w sposób jednoznaczny o dochodzie na głowę, bo to przecież nie jest pensja czy jakiś przelew przychodzący na indywidualne konto. Trzeba też pamiętać, że należałoby wliczać pewne dywidendy czy elementy transferów finansowych pochodzących z zagranicy, a wówczas nie jesteśmy w stanie takich danych przełożyć na kwotę, którą otrzymuje bezpośrednio obywatel - podkreśla Andrzej Kubisiak.

PKB per capita jest popularnym wskaźnikiem do mierzenia stanu dobrobytu na poziomie zarówno krajowym jak i regionalnym. W ramach Unii Europejskiej stanowi kryterium do określania poziomu zamożności danego województwa czy kraju. Jest łatwym do użycia miernikiem pokazującym, które regiony są bardziej rozwinięte, a które mniej, i tym samym wymagają większego wsparcia finansowego, płynącego z Brukseli.                   

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii powołując się na  dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2018 r., poinformowało, że Produkt Krajowy Brutto na mieszkańca (per capita) w Polsce, mierzony parytetem siły nabywczej w dolarach międzynarodowych, osiągnął poziom blisko 32 tysięcy czyli około 74 procent wartości tego wskaźnika dla całej Unii Europejskiej. W roku 2018 wskaźnik ten w Polsce był wyższy o ponad 5,2 tys. dolarów w porównaniu z rokiem 2015, podczas gdy dla całej UE wzrósł w tym czasie o około 4,6 tys.

REKLAMA

− Relacja polskiego PKB, przypadającego na mieszkańca, do średniej unijnej systematycznie rośnie. Na początku stulecia była ona na poziomie 48 procent. Wskaźnik ten sukcesywnie się poprawiał, by w 2012 r. osiągnąć poziom 66 procent, w 2015 roku  69 procent, a w 2018 r. już 74 procent wartości dla  Unii Europejskiej - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Dariusz Kwiatkowski, jk


Logo NBP Logo NBP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej