"Cafe armia". Wojskowy sojusz z Amerykanami i jego znaczenie dla Polski

- Trzeba zacząć liczyć pieniądze i robić plany dostosowania baz wojskowych. To istotna kwestia. Ten samolot nie może stać pod plandeką, bo hangaru dla niego nie będzie. F-35 wymaga całego systemu – powiedział Juliusz Sabak (portal Defence24.pl). Gośćmi audycji byli także Mariusz Cielma ("Nowa Technika Wojskowa") oraz Bartosz Głowacki ("Raport Ekspert Lotniczy"). 

2019-06-29, 09:00

"Cafe armia". Wojskowy sojusz z Amerykanami i jego znaczenie dla Polski
F-35A Lightning II. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: F-35

Posłuchaj

29.06.2019 "Cafe Armia" o naszym wojskowym sojuszu z USA w audycji Agnieszki Drążkiewicz.
+
Dodaj do playlisty

Zakup amerykańskiego uzbrojenia oraz relacje polsko-amerykańskie pod kątem ostatnich ustaleń wynikających z wizyt prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych - to temat, którym od kilku tygodni żyje polskie wojsko. Temat powraca też podczas spotkań władz Ministerstwa Obrony Narodowej z żołnierzami rożnych szczebli.

Według Mariusz Cielmy, który odniósł się do możliwości bojowych polskiego lotnictwa, nasz jedyny potencjał wojskowy to obecnie samoloty F-16.  - Reszta jest uziemiona. Mamy problemy z częściami zamiennymi, a samolot Su-22 nawet nie ma na wyposażeniu radaru - mówił ekspert ds. wojskowości. Według niego samoloty F-35, które kupujemy od Amerykanów są dla polskiego wojska szansą. - Zakup F-35 stał się pretekstem, żeby przyspieszyć - dodał Mariusz Cielma.

Na F-35 przyjdzie nam jednak poczekać kilka lat. Bartosz Głowacki przypomniał, że pierwsze samoloty F-35 mogą trafić do Polski w roku 2024. - A może nie do Polski. Być może trzeba będzie zostawić je w bazie Eglin na Florydzie, żeby tam polscy piloci się najpierw przeszkolili.

Juliusz Sabak przekonywał zaś, że "F-35 wymaga całego systemu". Porównał jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji zbudowany przez korporację Lockheed Martin do nowoczesnego komputera. - F-35 trzeba wpiąć jak komputer do sieci. Jak nie będziemy mieli tej sieci, to pozostaniemy z fajnym komputerem, z gadżetem, który nam niewiele daje – powiedział w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak.

REKLAMA

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. W ramach ustaleń ma m.in. wzrosnąć liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy amerykańskich. Deklaracja zakłada, że "Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego". Obecność ma wzrosnąć "w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania". Deklaracja ta zakłada też m.in. utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce, utworzenie i wspólne wykorzystywanie Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków i bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Polska zadeklarowała ponadto gotowość zakupu 32 samolotów F-35.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Drążkiewicz

Polskie Radio 24/tb

REKLAMA

Cafe Armia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.06.19

Godzina emisji: 08.35

 


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej