30 czerwca cały świat czytać będzie Kochanowskiego
- Z panteonu polskich pisarzy epoki szekspirowskiej to Jan Kochanowski mógłby stawać w szranki z Szekspirem - mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Raźniak, prorektor Akademii Teatralnej w Warszawie i reżyser polskiego czytania "Świat czyta Kochanowskiego". Symultanicznie, 30 czerwca o 17:00, w sześciu miejscach na świecie – w Warszawie, Londynie, Nowym Jorku, Los Angeles, Madrycie i w Atenach – międzynarodowi aktorzy wykonają własne interpretacje tragedii Kochanowskiego.
2019-06-29, 22:45
Posłuchaj
- Z każdego z tych czytań będzie robiony internetowy streaming. Wszystkie czytania zostaną umieszczone na jednej platformie internetowej - mówił Waldemar Raźniak - Zależy nam na refleksji, co wynika z tego, że tego samego dnia, o tej samej godzinie, w różnych miejscach na świecie, słychać słowa polskiego renesansowego poety, w dodatku słowa politycznej tragedii, jaką jest "Odprawa posłów greckich" - dodał.
"Odprawa posłów greckich" otworzyła dzieje polskiego dramatu politycznego i określiła styl polskiego debatowania. Czytanie sceniczne, akcentujące piękno i nowatorskość zastosowanych przez poetę rozwiązań teatralnych, a także kunsztownych konstrukcji retyrotycznych, wybrzmi tego dnia w pięciu wersjach językowych – polskiej, greckiej, hiszpańskiej oraz w dwóch wersjach w języku angielskim – brytyjskiej, wiernej epoce poety i uwspółcześnionej amerykańskiej.
Streaming wydarzenia na platformie www.howlround.com oraz na Facebooku na fanpage’ach Instytutu Adama Mickiewicza, Akademii Teatralnej oraz Instytutu Teatralnego.
Wieczorem, o godzinie 21.30 na Placu Defilad, będzie można obejrzeć multimedialny pokaz wszystkich czytań, połączony z występami na żywo.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Świat czyta Kochanowskiego". Krzysztof Olendzki: przekaz aktualny do dziś
Światowe czytanie Kochanowskiego, w niespotykany dotąd, bo międzynarodowy i multimedialny sposób, wpisuje się w coroczne obchody „Imienin Jana Kochanowskiego”. Wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Narodową rozpoczęło się 29 czerwca, jak co roku, w Ogrodzie Krasińskich, przybliżając szerokiej publiczności twórczość pisarza i jej kontekst.
Inicjatorem i współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Audycję "DOMAGAŁAsięTEATRU" prowadził Tomasz Domagała.
_______________
REKLAMA
Data emisji: 29.06.2019
Godzina emiscji: 22:06
Polecane
REKLAMA