Anna Fotyga: Polacy powinni być zadowoleni, że Timmermans nie będzie szefem KE

- Jest rzeczą nierozsądną, żeby osoba, która się do tego stopnia angażuje w prace polityczne i profil "watażki" politycznego, kierowała w bardzo trudnym czasie KE - mówiła o Fransie Timmermansie Anna Fotyga, europosłanka PiS.

2019-07-07, 18:11

Anna Fotyga: Polacy powinni być zadowoleni, że Timmermans nie będzie szefem KE
Anna Fotyga. Foto: Anna Fotyga - Biuro Poselskie / Facebook

Posłuchaj

7.07.19 Anna Fotyga: Westerplatte bardzo wrosło w naszą tożsamość
+
Dodaj do playlisty

Na szczycie w Brukseli uzgodniono między innymi, że kandydatem na szefa Komisji Europejskiej będzie Niemka Ursula von der Leyen. Odrzucono za to kandydaturę Fransa Timmermansa. 

Anna Fotyga uważa, że "każdy Polak powinien być zadowolony z tego, że przewodniczącym Komisji nie będzie Frans Timmermans". - Trudno sobie pozwalać, żeby aż tak pluto nam w twarz. Myślę, że jest rzeczą nierozsądną, żeby osoba, która się do tego stopnia angażuje w prace polityczne i profil "watażki" politycznego, kierowała w bardzo trudnym czasie KE - mówiła.

>>>[ZOBACZ] Szczyt UE, czyli "nowe otwarcie starego rozdziału"

Europosłanka odniosła się do działań Donalda Tuska na czele Rady Europejskiej. Jej zdaniem b. premier "wychodził ze swojej roli angażując się w sprawy polskie, w których był stronniczy i niesprawiedliwy". - Wykorzystywał swoją pozycję do utrudniania funkcjonowania rządu - oceniła.

REKLAMA

Brexit wzmocni Niemcy

W opinii Anny Fotygi "z powodu brexitu (...) kontynentalna Europa stanie się bardziej zdominowana przez największych graczy". - Przede wszystkim przez Niemcy - podkreśliła.

- To jest proces, z którym trzeba będzie sobie radzić i to nie jest łatwe - uważa europosłanka. - Mieliśmy przedsmak różnych negocjacji i podejmowanych decyzji w Parlamencie Europejskim. Nie wszystkie były dla nas udane - dodała.

Anna Fotyga o Westerplatte

Gość PR24 mówiła również o specustawie dot. Westerplatte, która zakłada budowę na terenie Westerplatte placówki muzealnej. Miałyby ona działać na terenach dziś będącym w gestii m.in. wojska i Straży Granicznej, ale też tych należących do miasta Gdańsk.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jarosław Sellin: każdy poważny kraj prowadzi politykę historyczną

REKLAMA

- Westerplatte jest fragmentem mojego życia. Jako gdańszczanka uważam je za część dorobku Polski, a nie samorządu gdańskiego - oceniła. W jej opinii "Westerplatte bardzo wrosło w naszą tożsamość, stało się częścią polskiego etosu". Podkreśliła, że prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jeśli ustawa wejdzie w życie, będzie zobowiązana ją wykonać.

Dr Kamil Zajączkowski: głos decydujący w UE przesunie się w stronę państw członkowskich

Więcej w nagraniu. Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z drem Kamil Zajączkowskim z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W jego opinii kandydatury na najważniejsze stanowiska UE nie świadczą o nowym otwarciu.

Wykładowca UW zauważył dwie prawidłowości. Pierwszą jest to, że, jego zdaniem, "głos decydujący w Unii Europejskiej przesunie z Komisji Europejskiej na rzecz państw członkowskich, a więc Radę Europejską i Radę Unii Europejskiej".

Więcej w zapisie audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Jerzy Jachowicz.

PR24/msze

____________________ 

Data emisji: 07.07.2019

Godzina emisji: 17:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej