Szymon Kardaś: Rosja traktuje narrację konserwatywną bardzo instrumentalnie

- Rosja nie jest społeczeństwem nadmiernie konserwatywnym. Większość Rosjan nie pratykuje nawet prawosławia. Patrząc na statystyki rozwodowe czy aborcje, to narracja konserwatywna jest wykorzystywana zarówno na potrzeby polityki wewnętrznej, ale też jako instrument polityki zagranicznej. Nie przypadkowo Putin spotkał się z papieżem Franciszkiem - ocenił Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.

2019-07-08, 21:09

Szymon Kardaś: Rosja traktuje narrację konserwatywną bardzo instrumentalnie
Władimir Putin. Foto: shutterstock.com

Posłuchaj

08.07.19 Szymon Kardaś z OSW o polityce rosyjskiej
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem gościa PR24 Rosja celowo podsyca pogłoski o tym, jakoby cywilizacja zachodnia miała być w potężnym kryzysie. - Przedstawiciele rosyjskiej elity władzy od kilku lat powtarzają tezę o kryzysie Zachodu. To bardzo znamienne, że Rosjanie zaczęli nawet wspominać o tym w oficjalnych dokumentach. Z jednej strony część uwag ma jakieś pokrycie w rzeczywistości, ale w dużej mierze jest to myślenie życzeniowe i Rosjanie chcieliby, aby Zachód był podzielony. To ułatwia im realizację celów polityki zagranicznej - powiedział politolog z OSW.

Szymon Kardaś zauważył też, że poparcie społeczeństwa rosyjskiego dla władzy powoli staje się coraz mniejsze - Kreml przejmuje się badaniem nastrojów społecznych, a tu obserwujemy niepokojący trend, który z pewnością go nie zadowala, a mianowicie spada popularność debat telewizyjnych z udziałem Władimira Putina. Mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją, ponieważ pojawiają się sygnały zmęczenia społeczeństwa obecną sytuacją, ale władza rosyjska zrobiła wiele, by społeczeństwo przekonać że ta władza nie ma sensownej alternatywy - ocenił.

Jak twierdzi Kardaś, Władimir Putin wykorzystuje swój konserwatywny wizerunek wyłącznie z pobudek politycznych. Prezydent Rosji jest ogniwem absolutnie kluczowym w obowiązującym systemie w Rosji i nie może być z niego łatwo wycofany - Opozycja nie jest w stanie wygenerować sensownych impulsów. To jedna z podstawowych kart przetargowych Kremla w walce ze społeczeństwem. Putin jest natomiast czynnikiem stabilizującym. Jeżeli on zniknie, nasuwa się pytanie czy system okaże się bez niego stabilny. Członkowie elity społeczno-gospodarczej, którzy wiele zawdzięczają Putinowi mogliby wówczas stracić na tej wymianie - zauważył.

"Światową szachownicę" prowadził Grzegorz Ślubowski.

REKLAMA

PAP/Polskie Radio 24/pkr

-----------------------------------

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej