Jacek Czaputowicz: należy kontynuować program Partnerstwa Wschodniego

- Trzeba wynieść Partnerstwo Wschodnie na wyższy poziom. Mamy obowiązek wspierać aspiracje dołączenia do UE krajów Partnerstwa Wschodniego - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz na konferencji w Batumi poświęconej 10. rocznicy PW. 

2019-07-11, 10:31

Jacek Czaputowicz: należy kontynuować program Partnerstwa Wschodniego
  • Jacek Czaputowicz stwierdził, że należy kontynuować program Partnerstwa Wschodniego, a nawet wynieść go na wyższy poziom
  • Szef MSZ chce, by kraje UE poparły te działania
  • - Mamy moralny obowiązek wspierać te kraje, jeśli wyrażają taką wolę (akcesji do UE - przyp. red.) - mówił

W gruzińskim Batumi Jacek Czaputowicz wziął udział w XVI Konferencji Międzynarodowej, która w tym roku jest poświęcona 10-leciu Partnerstwa Wschodniego.

Szef dyplomacji ocenił, że ostatnie dziesięciolecie współpracy ze wschodnimi sąsiadami było maksimum tego, co można było do tej pory osiągnąć. Zaznaczył, że Partnerstwo przyczyniło się do rozwoju i stabilności wszystkich sześciu krajów, a w większości z nich wdrożono europejskie standardy prawne.


Powiązany Artykuł

pap_Czaputowicz_1200.jpg
Szefowie MSZ Polski i Szwecji o Partnerstwie Wschodnim. "Ważny element bezpieczeństwa UE"

- Musimy też rozpatrzyć to wewnątrz Unii Europejskiej, by przekonać wszystkie kraje, że - po pierwsze - musimy kontynuować ten program i nawet uważam, że powinniśmy przenieść go na wyższy poziom - Partnerstwa Wschodniego Plus. Jak tłumaczył, instytucjonalizacja mogłaby polegać na stworzeniu sekretariatu Partnerstwa lub stworzeniu mechanizmu rotacyjnej prezydencji, by umożliwić poszczególnym państwom kierowanie pracami grupy.

CZYTAJ TAKŻE: J. Czaputowicz: przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do UE powinno być naszym celem >>>>

REKLAMA

Moralny obowiązek

Szef polskiej dyplomacji mówił, że kraje Partnerstwa mogłyby częściej uczestniczyć w różnych spotkaniach w ramach Unii Europejskiej. Jacek Czaputowicz opowiedział się za otwartością w kontekście ewentualnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych ze wschodnimi partnerami.

- Jeśli pojawiłby się wniosek o rozpoczęcie negocjacji, powinniśmy odpowiedzieć pozytywnie, tak aby pokazać nasze wsparcie dla krajów regionu. To odnosi się także do innych części Europy, które nie są w Unii, przykładem są Bałkany Zachodnie. W zeszłym tygodniu byliśmy gospodarzami szczytu i wiemy, że niektóre kraje były przeciwko rozpoczęciu negocjacji z Macedonią Północną i Albanią - powiedział Jacek Czaputowicz.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że rozpoczęcie negocjacji to tylko początek procesu, a nie przyjmowanie danego kraju w struktury Unii.

Jacek Czaputowicz dodał, że kraje Wspólnoty mają "moralny obowiązek" wspierania państw Partnerstwa Wschodniego. Zaznaczył również, że Polska, jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, stale przypomina o konieczności zachowania integralności terytorialnej zarówno Gruzji, jak i Ukrainy.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej